Sepsis öntanısı konulup kültür örneklemesi yapılan yoğun bakım hastalarında prokalsitonin düzeyi ile kültürde bakteri üremesi ve üreyen bakteri arasındaki ilişki
The relationship between the type/growth of bacteria in the culture samples and the procalcitonin levels of the intensive care unit patients pre-diagnosed with sepsis
  1. Tez No: 668430
  2. Yazar: YAKUP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Sepsis ön tanısı konulan hastalarda kültürde üreme varlığıyla prokalsitonin düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Prokalsitonin düzeylerinin üreyen etkene ve üreme bölgesine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakımı'nda yatmış hastalardan sepsis ön tanısı konulup mikrobiyolojik kültürleri alınan ve eş zamanlı (24 saat içi) prokalsitonin ölçümü yapılan hastalar retrospektif olarak çalışmaya alındı. Ateş yüksekliği, klinik enfeksiyon odağı ve sepsisle uyumlu semptomlar çalışmaya alınma kriterleri olarak belirlendi. Kriterlere uygun 123 hasta tespit edildi ve çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri ile beraber PCT, WBC ve kreatinin değerleri kaydedildi. SOFA skorları hesaplandı. Hastaların kültürlerinde üreme olup olmadığı incelendi. Kültürde üremesi olan hastalarda üremenin hangi kültürde olduğu ve üreyen etkenin türü kaydedildi. Veriler IBM SPSS Statistics 17.0 programıyla analiz edildi. Bulgular: Kriterlere uyan 123 hastanın verileri analiz edildi. 85 hastada bir veya birden fazla bölgede üreme görülürken 38 hastada üreme olmadı. Kültürde bakteri üremesi görülen ve kültürde bakteri üremesi görülmeyen grupların PCT düzeyleri karşılaştırıldı. Kültürde üreme görülen grubun PCT düzeylerinin kültürde üreme görülmeyen gruba göre daha yüksek olduğu tespit edildi. ROC eğrisi altında kalan alan istatistiksel olarak önemli bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to show the relationship between procalcitonin levels and the presence of culture positivity in patients with a pre-diagnosis of sepsis. Furthermore, it was examined whether procalcitonin levels differ depending on the agent and the growth site. Materials and Methods: Patients who were hospitalized in the Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit between January 2018 and January 2019, who were pre-diagnosed with sepsis, whose microbiological cultures were taken and whose procalcitonin measurements were performed simultaneously (within 24 hours) were included in the study retrospectively. High fever, focus of infection and symptoms consistent with sepsis were criteria for study inclusion. There were 123 patients who met the criteria and all of these patients were included in the study. PCT, WBC and creatinine values were recorded together with the demographic information of the patients. SOFA scores has been calculated. Whether the patients had culture positivity was examined. The type of culture and the type of microbiological agent observed in the patients with positive culture were recorded. The data were analyzed by the IBM SPSS Statistics 17.0 program. Results: As a result of the analysis of the patients, culture growth was observed in one or more regions in 85 patients, while no culture growth was detected in 38 patients. The PCT levels of the groups with and without bacterial growth in culture were compared. It was observed that the PCT levels of the group with growth in culture were higher than the group without growth in culture. The area under the ROC curve was found to be statistically significant.