Kolorektal kanser nedeniyle opere edilen hastalarda postoperatif c-reaktif protein ve sodyum değerinin anastomoz kaçaklarını öngörmedeki etkisi
The effect of postoperative c-reactive protein and sodium value on the prediction of anastomotic leaks in patients underwent colorectal cancer surgery
- Tez No: 668438
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Anastomoz kaçağı, kolorektal cerrahiden sonra hala korkulan bir komplikasyondur. Erken tahmin; iyileştirilmiş klinik ve onkolojik sonuçlar için önemlidir. Anastomoz kaçağı teşhisi ile ilgili olarak birçok biyobelirteç üzerinde çalışılmıştır; ancak kesin öngörü faktörleri hala belirsizdir. Kolorektal kanser cerrahisi sonrası anastomoz kaçağının erken teşhisini öngörebilecek C-reaktif protein (CRP) ve sodyum (Na) laboratuvar parametrelerinin birbirlerine olan üstünlüklerini ve prediktif değerlerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Non-metastatik, küratif cerrahi rezeksiyon uygulanan, tek anastomozu bulunan ve diversiyon amaçlı stoma uygulanmayan kolorektal kanser tanılı hastalar postoperatif laboratuvar parametreleri ile retrospektif olarak değerlendirildi. Postoperatif takiplerde bakılan; CRP, Na ve beyaz kan hücresi (WBC), seviyeleri ve bu değerlerin postoperatif birinci, üçüncü ve beşinci günlerdeki değerleri kaydedildi. Anastomoz kaçağı görülmeyen (Grup 1) ve görülen (Grup 2) hastalarda bu parametrelerin anastomoz kaçağındaki gelişimdeki etkileri ve prediktif değerleri lojistik regresyon ve multivaryant analiz çalışmaları ile değerlendirildi. Değerlendirilen laboratuvar parametreleri ve faktörlerden anastomoz kaçağını belirlemede etkili olduğu düşünülen parametreler ile lojistik modeller ve lojistik regresyon analizi yapıldı. BULGULAR: 307 hasta analiz edildi. 285 hastada anastomoz kaçağı gözlenmedi (Grup 1), 22 hasta (Grup 2) ise klinik anastomoz kaçağı geliştiği görüldü. Tümör boyutu, tümörün yerleşimi ve buna sekonder uygulanan preoperatif neoadjuvan tedavi ve cerrahi prosedür ile anastomoz kaçağı arasında anlamlı bir ilişki gözlendi.
Özet (Çeviri)
AIM: Anastomotic leak is still a feared complication after colorectal surgery. Early prediction results in improved clinical and oncological outcomes. Many biomarkers have been studied with regard to the diagnosis of anastomotic leak, but the exact predictive factors are still unclear. We aimed to investigate the advantages and predictive values of C-reactive protein (CRP) and sodium (Na) laboratory parameters that can predict the early diagnosis of anastomotic leakage after colorectal cancer surgery. MATERIAL AND METHODS: Colorectal cancer patients with non-metastatic, curative surgical resection, single anastomosis, and no stoma for diversion were evaluated retrospectively with postoperative laboratory parameters. CRP, Na and white blood cell (WBC) levels measured during postoperative first, third and fifth days were recorded. The effects and predictive values of these parameters on the development of anastomotic leakage in patients with (Group 2) and without anastomotic leakage (Group 1) were evaluated by logistic regression and multivariate analysis studies. Logistic models and logistic regression analysis were performed with the evaluated laboratory parameters and the parameters thought to be effective in determining the anastomotic leakage. RESULTS: 307 patients were analyzed. No anastomotic leak was observed in 285 patients (Group 1), and clinical anastomotic leakage was observed in 22 patients (Group 2). A significant correlation was observed between tumor size, location of the tumor, preoperative neoadjuvant therapy, surgical procedure and anastomotic leakage.