İskelet sisteminde kırık ve çıkığa sebebiyet veren yaralanmaların Türk Ceza Kanunu'na göre işlevin sürekli zayıflaması veya yitimi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of injuries causing fractures and dislocations in skeletal system in terms of permanent impairment or loss of function according to the Turkish Penal Code
- Tez No: 668440
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALİP ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Travmalar ölümün yanı sıra kırık ve çıkıklara sebebiyet vererek ömür boyu kalabilen anatomik ve fonksiyonel kayıplara yol açabilmektedir. Bu kayıplar cinsiyet, yaş, kırık-çıkıkların özellikleri, sayısı, eşlik eden diğer yumuşak doku yaralanması ve tedavi şekli gibi birçok faktöre göre değişmektedir. Çalışmamızda bu faktörlerin işlev üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmada 01 Ocak 2015-31 Aralık 2019 tarihleri arasında adli travmatoloji alanında değerlendirme yapılan 9312 olgu geriye dönük olarak incelendi. Tüm yaş grupları içerisinde kemik kırık veya çıkığı olan 1361 olgu belirlendi. Bunlar içerisinden de tedavisi ve iyileşme süreci tamamlanarak muayenesi yapılan tüm yaş grubundaki 954 olgu seçilerek çalışma kapsamında incelendi. Olguların %82.3'ünün erkek olup ortalama yaşı 34.8 idi. Olgulara ortalama rapor düzenlenme süresinin 7 ay olduğu, kırık-çıkıkların %11.8'inde işlevde sürekli zayıflama ya da yitim meydana geldiği, kırıkların %28.9'unun yüz bölgesinde oluştuğu, %67.9'unda tek kırık olduğu, %58.2'sinde kırığın hayat fonksiyonlarına etkisi orta olduğu, %22.6'sında yaşamsal tehlike eşlik ettiği, %71'ine konservatif tedavi uygulandığı bulundu. İşlevde sürekli zayıflama ya da yitim olgularının ise %54'nün trafik kazasına bağlı oluştuğu, alt ekstremite kırıklarının %28.3, vertebra kırıklarının %19.8, baş kırıklarının %12.1 ve üst ekstremite kırıklarının %11.1'inde işlevde sürekli zayıflama ya da yitim oluştuğu bulundu. Hem kemik kırık-çıkıklarının hem de işlevde sürekli zayıflama ya da yitim olgularının çok büyük bir kısmı erkek cinsiyette görülmektedir. Vücutta oluşan kırığın ağırlık derecesi, sayısı, türü, lokalizasyonu, yaşamsal tehlike oluşturacak yaralanmaların eşlik etmesi ve tedavi şekli gibi özelliklerin işlev üzerine anlamlı etkisi bulunmaktadır. Kırık-çıkıklar baş bölgesinde en fazla kraniektomi, vertebrada bölgesinde yükseklik kaybı ile hareket kısıtlılığı ve ekstremitelerde ise hareket kısıtlılığı nedeni ile işlevde sürekli zayıflama ya da yitime yol açtığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traumas can lead to lifelong anatomic and functional losses by causing fractures and dislocations as well as death. These losses vary according to many factors such as gender, age, characteristics and number of fractures and dislocations, other accompanying soft tissue injuries and treatment methods. In our study, it was aimed to investigate the effects of these factors on function. In this study, between 01 January 2015 and 31 December 2019 9312 cases evaluated in the field of traumatology retrospectively has been examined. 1361 cases with bone fractures or dislocations among all age groups determined. Among these, the treatment and the healing process are completed and the examination 954 cases in all age groups were selected and analyzed within the scope of the study. 82.3% of the cases were male and the mean age was 34.8. The average reporting period to the cases is 7 months, 11.8% of fractures and dislocations have permanent impairment or loss of function, 28.9% of the fractures occur in the face area, 67.9% have a single fracture, 58.2% of the fracture had a moderate effect on life functions, It was found that 22.6% was accompanied by life-threatening, 71% were treated conservatively. 54% of the cases of functional weakness were caused by traffic accidents, 28% of lower extremity fractures, 3rd vertebral fractures 19.8%, and 12.1% of head fractures. It was found that 11.1% of the upper extremity fractures had permanent impairment or loss of function. A great majority of both bone fracture-dislocations and functional impairments are observed in the male gender. Features such as severity, number, type, localization, accompanying life-threatening injuries and treatment method of the fracture in the body have a significant effect on loss of function. Fractures and dislocations cause mostly craniectomy in the head region, loss of height in the vertebrae region and limitation of movement, and continuous weakening or loss of function in the extremities due to limitation of movement.