Kliniğimizde takip ve tedavi edilen asetabulum kırıklı hastaların klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological outcomes of followed and treated acetabular fractures in our cli̇ni̇c
- Tez No: 478161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KARSLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, asetabulum kırığıyla takip ve tedavi edilen hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Çalışmaya en az 8 ay izlemi olan 83 hasta alındı. Kırıklar Judet-Letournel sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Hastaların post operatif redüksiyon kalitesi ve takiplerdeki radyolojik değerlendirmeleri Matta'nın Radyolojik Evreleme sistemine göre yapıldı. Klinik sonuçlar Modifiye Merle D'Aubigne Değerlendirme ölçeği'ne göre değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 34.6 (15-86) olarak saptandı. Bu hastalar ortalama 33,3 ay (8-85 ay) takip edildi. Hastaların 67'si erkek (%80,7), 16'sı kadındı (%19,3). Kırık etyolojisi değerlendirildiğinde 33 hastada ADTK (%39,8), 16 hastada AİTK (% 19,3), 29 hastada düşme ve yüksekten düşme (%34,9), 1 hastada darp (%1,2), 1 hastada üzerine depo devrilmesi (%1,2) ve 3 hastada üzerine duvar devrilmesi (%3,6) sonucu ortaya çıktığı görüldü. Cerrahi yapılan hastalara ortalama 5,67 gün(0-26) iskelet traksiyonu uygulandı. Takip edilen hastaların 5'inde ilk başvuruda peroneal araz (%6), 1 hastada da femoral sinir arazı (%1,2) olduğu saptandı. Hastaların 4 tanesinde takiplerde sinir arazı tamamen düzeldi. 8 hastada asetabulum kırığına eşlik eden kalça çıkığı varlığı saptandı (%9,6). 2 hastada klinik bulgu veren emboli varlığı saptandı (%2,4). Hastaların 1 tanesinde yatışının 3. gününde barsak perforasyonu saptanarak genel cerrahi tarafından opere edildi. Hastaların 1 tanesinde intra operatif superior gluteal venin kesik olduğu görüldü ve kalp damar cerrahi'ye haber verilerek damar onarımı yapıldı. 2 hastada klinik başarısızlık nedeniye revizyon cerrahisi gerekli oldu (%2,4). Matta'nın Radyolojik Evreleme Sistemi'ne göre 67 hastada anatomik (%80,7), 12 hastada orta (%14,5), 4 hastada kötü (%4,8) redüksiyon varlığı saptandı. Hastaların son takip grafileri üzerinden yapılan Matta'nın Radyolojik Evreleme Sistemi değerlendirmesinde 59 hastada çok iyi (%71), 11 hastada iyi (%13,3), 5 hastada orta (% 6), 8 hastada kötü (%9,6) takip grafileri olduğu görüldü. Modifiye Merle D'Aubigne Değerlendirme Ölçeği'ne göre 46 hastada mükemmel (%55,4), 26 hastada iyi (%31,3), 7 hastada orta (%8,4), 4 hastada kötü (%4,8) klinik sonuç elde edildi. Yapılan bu çalışma bize asetabulum kırıklarında redüksiyon kalitesinin, kırık tipinin, optimum şartlarda stabil fiksasyonla yapılan anatomik redüksiyonun klinik sonuçlarla kuvvetli ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was evaluation of the clinical and radiological outcomes of the patients with acetabular fractures who had followed and treated acetabular fractures. 83 patients with at least 8 months follow-up were included in this study. All fractures classified with Letournel Judeth classification. Reduction quality and controlled radiological evaluation was made based on Matta's Radiological Criteria. Clinical outcomes were evaluated according to Modified Merle D'Aubigne Scale. Mean age in our study was 34,6 years (15-86) and mean follow-up time was 33,3 months (8-85). 67 of the patients were male (80,7%) and 16 were female (19,3%). 33 of the patient's had non vehicle traffic accidents (39,8%), 16 patients had car accident, 29 patients had falling from high (19,3%), 1 had assault (1,2%) and 4 patients had heavy objects onto the shower (%4,8). Mean time of the sceletal traction was 5,6 days. 5 patients had preoperative peroneal nerve symptoms (6%) and 1 patient had femoral nerve symptoms (%1,2). 4 patient's nerve symptoms were lost. 8 patients had hip dislocation with acetabular fracture (9,6%). 2 patients had deep vein thrombosis (2,4%) 1 patiens operated by general surgeon with bowel perforation. In 1 patiens cardiovasculer surgeons repaired superior glutal vein injury. 2 patients had revision surgery for unsuccessful surgery. The quality of the reduction, according to Matta's Radiological Criteria was recorded anatomical in 67 patients (80.7%), imperfect in 12 patients (14,5%) and poor in 4 patients (4,8%). According to Matta's Radiological Criteria which was evaluated with last controlled graphics, 59 patients very good (71%), 11 patients had good (13,3%), 5 patients had moderate (6%), 8 patients worse (9.6%) radiological results. According to Modified Merle D'Aubigné scale; 46 patients had excellent (55,4%), 26 patients had good (31,3%), 7 patients had moderate (8,4%) and 4 patients worse (9.6%) clinical results. İn our study, detected strong relationship between the quality of the anatomical reduction with stable fixation, fracture type and the clinical result.