Mısır bitkisinde demir noksanlığının giderilmesinde nitrifikasyon inhibasyonunun etkisi
The Effect of nitrification inhibation on correction of iron deficiency in corn plants
  1. Tez No: 6686
  2. Yazar: AYDIN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MISIR BİTKİSİNDE DEMİR NOKSANLI?ININ GİDERİLMESİNDE NİTRİFİKASYON İNHİBASYONUNUN ETKİSİ Aydın GÜNEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet AKTAŞ 1989, Sayfa: 120 Jüri: Prof. Dr. Mehmet AKTAŞ Prof.Dr.Cavit TURAN Prof.Dr. Cengiz ÖZSAVAŞCI Bu araştırmada bitkilerin NH.-N ile beslenmeye teşvik edilmesi suretiyle demirden yararlanmasının artırılması olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla demir noksanlığı yaratması beklenen pH'ı 8.1, CaCO kapsamı % 24.29 olan bir toprak üzerinde mısır bitkisi ile bir sera denemesi yürütülmüştür. Toprağa(NH4)_S04 ye Ca(N03)_ halinde 0 ve 150 ppm düzeyinde N uygulanmıştır. Uygulanan azotun nitrifikasyonunu geciktirebilmek amacıyla azotun % 2 si oranında N-Serve kullanılmıştır. Fe EDDHA formunda demir uygulanmış ve demir uygulanmamış saksılarda bit kilerin yaş ve kuru madde oluşumu, klorofil kapsamı ile aktif ve toplam demir alımları araştırılmıştır. Azot uygulamasından 14.28 ve 42 gün sonra toprakta NH.-N ve N03-N analizleri yapılmış ve N-Servin nitrif ikasyonun kontrolünde etkili olduğu belirlenmiştir.IV Araştırmadan elde edilen bulgulara göre NH. ile beslenen bitkilerin N0_ ile beslenen bitkilere göre yaş ağırlıkları % 25.96, kuru ağırlıkları % 23.04, klorofil kapsamları % 12.28, aktif demir kapsamları % 39.29 toplam demir kapsamları % 32.03 oranında daha yüksek olmuştur. Bitkilerin yaş ağırlık, kuru ağırlık, klorofil aktif ve toplam demir kapsamları arasında pozitif korelasyonlar belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Amonyum, Nitrat, N-Serve, Nitrif ikasyon Demir, Aktif Demir, Klorofil.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF NITRIFICATION INHIBATION ON CORRECTION OF IRON DEFICIENCY IN CORN PLANTS Aydın GÜNEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Proff. Dr. Mehmet AKTAŞ 1989, Page: 120 Jury: Proff. Dr. Mehmet AKTAŞ : Proff. Dr. Cavit TURAN : Proff. Dr. Cengiz ÖZSAVAŞCI In this research any inrease in the availability of iron to plants by means of feeding with NH -N was invas- tigated. For this purpose a greenhouse experiment was con ducted with corn plants, which were grown on a soil which is expected to induce iron deficiency. The pH of the soil is 8.1 and it contains 24.29 % CaCO. N was given to the soil in the forms of (NH )_S0 and Ca(N0 ) at 0 and 150 ppm levels. N-Serve was used in order to retard nitrifica tion of applied NH. Iron was added to the pots in the form of Fe EDDHA, if necessary according to the experimental design. Fresh weight, dry weight, chlorophyll content, active and total iron uptake of plants were determined. 14.28 and 42 days after N application, NH -N and NO -N analysis were made in the soil and it was seen that N-Serve was effective to control the nitrification.VI According to the findings of this reseach, NH* fed plants' fresh weight were 25.96 %, dry weight 23.04 %, chlorophyll content 12.28 % active iron content 39.29 % total iron content 32.03 % higher than N0~ fed plants. In this study positive correlations were found among fresh weight, dry weight, chlorophyll, active and total iron contents of plants. KEY WORDS: Ammonium, Nitrate, N-Serve, Nitrification, Iron Active Iron, Chlorophyll.