Birinci basamakta sağlık hizmeti veren aile hekimlerinin influenza aşısı hakkındakı bilgi, tutum ve davranışlarının saptanması
Determination of information, attitudes and behaviors of family physicians providing health services in primary care regarding influenza vaccine
- Tez No: 668507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada Aile hekimlerinin influenza aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel olan bu çalışmada, çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllülere araştırıcılar tarafından literatür taraması yapılarak hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Form üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm demografik bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölümde hekimin kendisinin influenza aşısı yaptırma konusundaki yaklaşımı 3. bölüm ise kendisine gelen hastalara influenza aşısı yaptırmak amacıyla bilgi tutum ve davranışını tespit etmeye yönelik sorular yer almaktadır. Katılımcılara ayrıca“Hekimin Kendisinin Gripten Korunmaya Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini; Ankara ilinde birinci basamakta sağlık hizmeti veren aile hekimler oluşturmuştur ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 210 kişi dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 210 araştırma görevlisinin yaş ortalaması 29,6±4,6 (min=24, maks=49) olup %61,9'u kadındır. Araştırma görevlilerin %47,6'sı daha önce grip aşısı olmuş iken, %12,4'ü her yıl düzenli olarak grip aşısı olmaktadır. En fazla aşı olmama sebebi unutkanlık (%40) ve grip olma ihtimalinin düşük olduğunu düşünme (%26,6) şeklinde belirtilmiştir. Bekârların“algılanan yararlar”alt boyut puanı evlilerin puanından anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,034).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the knowledge, attitude and behavior of family physicians about influenza vaccine. Materials and Methods: In this descriptive and cross-sectional study, a questionnaire form prepared by the researchers through a literature review was applied to the volunteers who agreed to participate in the study. The form consists of three parts. The first part consists of demographic information. The second part includes the physician's own approach to getting influenza vaccine. The third part includes questions to determine the knowledge attitude and behavior in order to have influenza vaccines for the patients who come to them. In addition, the“Preventıon Of Influenza And The Health Belıef Model”scale was applied. The population of the study; Family physicians who provide health services in primary health care in Ankara province have formed. 210 people who agreed to participate in the study were included. Results: The average age of 210 research assistants included in the study is 29.6 ± 4.6 (min = 24, max = 49) and 61.9% of them are women. While 47.6% of the research assistants have had a flu vaccine before, 12.4% of them are regularly vaccinated every year. The most common reasons for not being vaccinated were stated as forgetfulness (40%) and thinking that the possibility of getting flu was low (26.6%). The“perceived benefits”sub-dimension score of singles was found to be significantly higher than the scores of the married (p = 0.034).