Farklı klinik prezentasyondaki SARS-COV-2 ile enfekte hastaların moleküler, serolojik ve laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of molecular, serological and laboratory parameters of patients infected with SARS-COV-2 in different clinical presentations
- Tez No: 668508
- Danışmanlar: PROF. ALİ KUDRET ADİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma ile, farklı hastalık şiddetine sahip COVID-19 hastalarının immün cevabını anlayabilmek ve prognozun göstergesi olabilecek belirteçleri saptayabilmek için hastaların serolojik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında hastanemiz servis ve yoğun bakımında takipli 91 COVID-19 hastası çalışmaya dahil edildi. Dahil edilen hastalardan semptom başlangıcından 14 gün sonra kan örneği alındı. Alınan örnekler santrifüj edilip çalışma gününe kadar -80 °C'de saklandı. Tüm hasta örnekleri ticari anti-Spike IgG ELISA ve belirlenen 83 örnek anti-Spike IgM CMIA testi ile çalışıldı. Gruplar arasında eşit olarak seçilen IgG antikor testi pozitif 46 örnek, spike1, spike2 ve nükleokapsit antijenleri ile kaplı IgG konfirmasyon ELISA testi ile çalışıldı. Hastaların rutin olarak bakılan hematolojik ve biyokimyasal test sonuçları değerlendirildi. Elde edilen veriler servis ve yoğun bakım hasta grupları arasında, ayrıca ölen ve hayatta kalan hasta gruplarında değerlendirildi. Bulgular: Yoğun bakım ve ölen hasta grubunun yaş ortalaması daha yüksek bulunurken (p0.05). En sık görülen başlangıç semptomu, hastarın %60,4'ünde olan nefes darlığıydı. Ölen hasta grubunda nefes darlığı hayatta kalanlara göre daha fazla görülmekteydi (p0.05). Yapılan IgG ve konfirmasyon IgG ELISA testlerinin S/Co değerleri gruplarda karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we evaluated serological and laboratory findings of patients to understand the immune response of COVID-19 patients with different severity diseases and aimed to detect an indicator that may give an idea about prognosis. Material and Method: Ninety-one COVID-19 patients who admitted to our hospital needed for ward or intensive care unit treatments were included in this study. Blood samples were drawn after 14 days from the onset of symptoms. The samples were centrifuged and stored at -80 °C until analysis. Antibodies against SARS-CoV-2 were studied with commercial anti-Spike IgG ELISA, and selected 83 samples were further studied with anti-Spike IgM CMIA test. Forty-six samples of which were selected equally from the patient groups were studied with confirmation kit; containing spike1, spike2, and nucleocapsid IgG antibodies. Some of the routine hematological and biochemical parameters of patients were also evaluated. The data which were obtained from analysis were compared between ward and intensive care patient groups. It was also compared between patients who died and survived. Results: The average age of the intensive care and died patient group was higher when compared with ward group (p0.05) The most frequent symptom was shortness of breath which was recorded in 60,4 % of the patients. Shortness of breath was more frequent in died patient group when compared with survived group (p0.05). The S/Co values of IgG and IgG confirmation tests did not differ statistically between groups (p>0.05).