Örgütlerde yapısal faktörlerin yenilikçilik üzerindeki etkilerinin çok boyutlu analizi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Multi-dimensional analysis of the effects of structural factors on innovation in organizations: A research in the banking sector
- Tez No: 668518
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, örgüt yapısını meydana getiren yapısal faktörlerin bir bütün olarak ele alınması ve söz konusu faktörlerin örgütün yenilikçiliğine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Türkiye Bankacılık sektöründe bulunan kamu bankaları ve özel bankalarda görev yapan üst düzey yöneticiler ve sektörde yer alan önemli danışmanlık firma temsilcileriyle yapılan görüşmeler, düzenleyici ve denetleyici kuruluşlardan ve bankalardan sağlanan rapor, analiz ve incelemeler ile gözlem notları kullanılmıştır. Araştırma kapsamında değerlendirilen görüşme çözümlemeleri, gözlem notları ve doküman incelemeleri hem betimsel hem de içerik analiziyle ele alınarak incelenmiştir. Araştırmanın kavramsal çerçeve kısmında oluşturulan ilişki modeli ve kodlamaya bağlı referans yoğunluğu kullanılarak elde edilen sonuçlar söylem analizi tekniğinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları örgütsel yapıyı oluşturan faktörlerin örgütün yenilikçiliği üzerindeki etkilerini açıkça ortaya koymaktadır.“Çevre, rekabet ve teknik sistem”durumsal faktörlerinin bileşik etkisini görece en yüksek olarak gösteren sonuçlar,“örgütsel büyüklük ve yaş”faktörlerinin yenilikçiliğe etkisinin görece düşük düzeyde olduğunu göstermektedir. Tasarımsal faktörlerden en yüksek etkiye sahip olanlar ise“iç erişim ve iş birliği, dikey/yatay ademi merkeziyetçilik ve ilişki düzenlemeleri”olarak ortaya çıkarken, yenilikçilik faktörleri içerisinde“kurum kültürü ve üst yönetim desteği, bütçe ve kaynaklar ile teknolojik araç ve süreçlerin”belirleyici olduğu görülmektedir. Çalışmanın sonuçları konuyla ilgili alan yazına katkı sağlarken, kurumsal ve sektörel ölçekte gerçekleştirilecek stratejik planlama, reorganizasyon, kıyaslama, inovasyon dönüşümü ve verimlilik uygulamaları için değerlendirilebilecektir. Sonuçlar bir bütün olarak ele alındığında; örgütlerin yoğun etkileşim halinde bulunduğu inovasyon ekosistemi ile olan ilişkilerini meydana getiren unsurların yenilikçiliğe olan güçlü etkisi dikkat çekicidir. Bu anlamda, söz konuşu araştırma konuyla ilgili alan yazına katkı sağlayacaktır. Ayrıca çalışmanın sonuçları hem kurumsal hem de de sektörel ölçekte gerçekleştirilecek stratejik planlama, reorganizasyon, kıyaslama ve verimlilik uygulamalarında değerlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the structural factors that make up the organizational structure as a whole and to examine the effects of these factors on the innovativeness of the organization. Within this study, interviews with senior executives from Turkish banking sector and consulting company representatives, reports obtained from regulatory and supervisory agencies, as well as analyses and observation notes were used. Interview analysis, observation notes and document reviews evaluated within the scope of the study were examined by both descriptive and content analysis. The results obtained by using the relation model created in the conceptual framework part of the research and the reference density depending on the coding were analyzed using the discourse analysis technique. The results of the research clearly reveal the combined effects of the factors that make up the organizational structure on the innovation of the organization. The results, which show the highest combined effect of the situational factors of“environment, competition and technical system”, show that the effect of“organizational size and age”factors on innovation is relatively low. While those with the highest impact from the design factors appear as“internal access and cooperation, vertical / horizontal decentralization and relationship arrangements”,“corporate culture and top management support, budget and resources, technological tools and processes”are the determinants of innovation factors. While the results of the study contribute to the relevant literature, they will be evaluated for strategic planning, reorganization, benchmarking, innovation transformation and efficiency practices to be carried out at corporate and sectoral scale. When the results are considered as a whole; The strong effect of the factors that make up the relations of organizations on innovation with the innovation ecosystem, where they interact intensely is striking. In this sense, verbal research will contribute to the literature on the subject. In addition, the results of the study can be evaluated in strategic planning, reorganization, benchmarking and efficiency practices to be carried out both at institutional and sectoral scale.