Opportunities and barriers for the application of solar heat for industrial processes technologies to Turkish industrial parks
Türkiye'de bulunan organize sanayi bölgelerinde termal güneş enerjisi uygulanmasina yönelik olanaklar ve engeller
  1. Tez No: 668526
  2. Yazar: SEVGİ DENİZ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEREK KEITH BAKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÖHRE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ulusal On Birinci Kalkınma Planında (2019-2023) belirtildiği üzere Türkiye'de alternatif enerji kaynakları oluşturulması ve kullanılması temel hedeflerden biridir. Bu kapsamı destekleyecek şekilde kurgulanan tez çalışması, Türkiye'deki organize sanayi bölgelerindeki (OSB) güneş enerjsinin endüstriyel kazan ve proses ısıtma sistemlerinde kullanımına yönelik imkân ve engelleri araştırmaktadır. Çalışma, Avrupa Birliği UFUK 2020- Integrating National Research Agendas on Solar Heat for Industrial Processes (INSHIP) projesinin bir parçası olarak, endüstride güneş enerjisi ile çalışan ısıtma-soğutma teknolojileri üzerine ECRIA'yı (Avrupa Ortak Araştırma ve Yenilik Gündemi) desteklemek için tasarlanmıştır. İlk olarak, güneş enerjisi başta olmak üzere ulusal yenilenebilir enerji (YE) potansiyeli ve bu teknolojilerin politik ve yasal çerçevesi özetlenmiştir. Sonrasında Kayseri OSB'de gerçekleştirilen iki adet saha araştırması ile devam edilmiştir. Mevcut üreten tüketici modellerindeki (YE teknolojisine sahip sanayi kuruluşu) temel eğilimlere bakarak teknolojik gelişimin itici güçleri ve güneş enerjili ısıtma-soğutma teknolojilerinin önündeki imkan ve engelleri incelenmektedir. Bu faktörler baz alınarak, OSB'deki üreten tüketici, modellerinin uzun vadede artması ve sürdürülebilir bir enerji kullanımı için nelerin gerekli olduğu konusunda bir tartışmanın altyapısını oluşturur. Endüstriyel proseslerde kullanılacak termal güneş sistemleri ile çalışma, gelecekteki tüketici modelleri hakkında daha sağlam bir politika ve yasal çerçeve oluşturmayı hedefler ve öneriler sunar. Bu bağlamda genel gaye Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirmek, kapasiteyi arttırmak ve bu teknolojilerin uygulanması ve yaygınlaştırılması ile tüketiciyi bilinçlendirme ve ulusal ve uluslararası pazarda önemli bir tedarikçi olmaktır. Mevcut durum analizine bakıldığında OSB bölgelerinde en çok tercih edilen opsiyon Tarife Garantisinden (FiT) yararlanılarak kullanılan Fotovoltaik çatı sistemleridir. Mevcut tüketici modeli incelendiğinde; öncü/girişimci bir yatırımcının oluşturduğu sinerji ve döngü sayesinde, diyer bir deyişle mevcut yatırımcılar (üreten tüketici) tarafından yapılan sözlü pazarlama ile yayıldığı gözlenmiştir. Bu durum, devletin sunduğu yatırım teşvik faaliyetleri ile birleştirildiğinde yeni teknolojiler için en etkili itici güç haline gelmektedir. Toplanan veri setine göre, teşvikler ve finansal destek, endüstrilerin kendi kendine üretici-tüketici tercihlerinde en önemli faktördür. Endüstriyel kuruluşlar bariz bir şekilde ısıtma ve soğutma talepleri için güneş enerjisinin kullanımı ile ilgilenmektedirler ve kendi kendine yeterli enerji ve güvenli bir enerji arzına sahip olma arzuları mevcuttur. Fakat bu teknolojiye ait bir politika, düzenleyici çerçevenin olmaması ve farkındalık eksikliği gibi belirlenen engeller, OSB'de güneş termal enerji sistemlerinin kullanımının yaygınlaşmasını engellemektedir. Genel olarak sonuçlar, sanayileşmenin yoğunlaştığı bölgelerde güneş enerjisinin kullanım potansiyelinin ve pazarlama imkanın varlığını ve ileriye doğru bir adım atmaya hevesli potansiyel yatırımcıların varlığını göstermektedir. Engelleri ve imkanları hesaba katarak, hükümetin endüstriyel tüketicilerin büyümesini ve bu teknolojinin yayılmasını teşvik etme fırsatları vardır. Güneş enerjisinin endüstriyel kazan ve proses ısıtma sistemlerinde kullanımı hükümet ve sanayi için bir kazan-kazan yaklaşımı sunar. Sanayi kaynaklı enerji sektörünün ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılarken ulusal temiz enerji kaynaklarını kullanarak sürdürülebilir kalkınma ile beraber dekarbonizasyona da katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Establishing alternative energy sources is one of Turkey's main goals, as stated by the Eleventh Development Plan (2019-2023). Therefore, understanding the possibility of applying such options is a need in the field. The thesis focuses on identifying the non-technical barriers and solar heat opportunities for industrial processes (SHIP) in Turkish industrial parks (IP). The thesis is expressly framed to support the definition of a European Common Research and Innovation Agenda (ECRIA) on SHIP as part of the European Horizon 2020 project Integrating National Research Agendas on Solar Heat for Industrial Processes (INSHIP). Firstly, the renewable energy (RE) technology potentials and the RE political and regulatory framework of Turkey is summarised. After setting the background, the research continues with two methods of field research in the Kayseri IP. By looking at the current prosumer models, driving, and the barriers to adopting SHIP technologies are examined. These factors feed into a discussion on what is required for prosumer models to increase and be sustainable in the long term. Therefore, they aim to generate a more robust policy discussion on future prosumer models for SHIP technology. The objective is to use the prosumer expertise in developing, producing, and applying SHIP technologies to drive growth in Turkey's renewable energy capacities and markets, and be a major supplier for these domestic and export SHIP markets. In the existing situation, the most popular project is PV rooftop systems with Feed-in-tariff (FiT) for prosumer in the IP. The thesis results show that the lead investor created a virtuous cycle and synergy, whereby word-of-mouth marketing by existing investors can complement and amplify the governmental investment promotion activity. According to the collected data set, incentives and financial support are top drivers for industries' self-production and consumption choice. Industries are interested in solar thermal energy for their heating and cooling demand. They have a desire to be energy self-sufficient and have a secure energy supply. However, the identified barriers, such as lack of clear policy and regulatory framework, lack of awareness about SHIP technologies, inhibit the deployment of solar thermal usage in the IP. To sum up, the outcomes indicate that the potential of SHIP exists and requires enterprises willing to take a step forward and move into a potentially innovative industry. By taking into account barriers and opportunities, there is an opportunity for the government to promote the growth of industrial prosumers and deployment of SHIP technology. On the whole, solar thermal offers a win-win approach for companies and also governments to boost their industry and at the same time contributing to both decarbonisation of the energy sector and sustainable development by bringing clean energy sources into their power supply while meeting heating and cooling needs.