Erken ve geç evrede tanı alan HIV enfekte hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of HIV infected patients diagnosed at early and advanced stages
- Tez No: 668527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANER YILDIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: HIV/AIDS hastalığı ilk olarak 1981 yılında tanımlanmış ve epideminin başlangıcından bugüne kadar milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Tanı ve tedavi alanındaki gelişmeler ile hastalık günümüzde yönetilebilir ve kronik bir hastalık olarak kabul edilse de halen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastaların geç dönemlerde tanı almaları morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerindendir. Geç dönemde başvuru oranları ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de halen yüksek seviyelerdedir. Bu çalışmada HIV ile enfekte hastaların erken veya geç evrede tanı almalarında rol oynayan etmenleri belirlemek ve başvuru anındaki evrelerinin klinik gidişat üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif kohort çalışmamıza Ocak 1999 ve Şubat 2018 tarihleri arasında kliniğimize başvuran hastalar dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik, klinik ve laboratuvar parametreleri kayıt altına alındı. Başvuru anında CD4 sayısı 200 hücre/mm3'ün altında olan ve/veya AIDS-ilişkili durumu olan hastalar geç evrede başvuranlar, 500 hücre/mm3 ve üzerinde olanlar ise erken evrede başvuranlar olarak tanımlandı. Her iki grup arasındaki parametreler verilerin uygunluğuna göre“Mann Whitney U-Testi”veya“Ki-Kare Testi”ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların başvuru anında %22,7'sinin CD4 T lenfosit sayısı
Özet (Çeviri)
Objective: HIV/AIDS disease was defined in 1981 and from the begining of epidemic it has caused millions of death to date. Advances in diagnosis and treatment made HIV/AIDS a manageable and chronic disease. But it is still a an international public health concern. Being diagnosed at later stages of the disease is one of the leading causes of morbidity and mortality. Late presentation is still high across the world as well as our country. In this study we aimed to determine factors which might be associated with late presentation and its impact on clinical outcomes. Materials and Methods: In this retrospective cohort study, patients who admitted to our clinic between January 1999 and February 2018 included in the study. Sociodemographic, clinical and laboratory parameters of subjects were recorded. Patients whose baseline CD4 counts below 200/mm3 and/or having an AIDS-defining situation on admission were defined as late presentation and whose baseline CD4 equal to or greater than 500/mm3 as early presentation. For comparison the demographical and clinical characteristics between two groups Mann-Whitney U test used for the continuous variables and chi-square test used for categorical variables. Results: Of the patients, 22,7% had a CD4 count