Gebe polikliniğine başvuran gebelerin sağlıklı yaşam farkındalığı, bilgi talebi, karşılanma durumu
Information request, response status and awareness of pregnant women on healthy life behaviors, who apply to maternity clinic
- Tez No: 668540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı gebelerin sağlıklı yaşam farkındalığı, bilgi talebi, karşılanma durumu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) düzeyini ve ilişkili faktörleri tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel-tanımlayıcı olan çalışmamıza; Bakırköy Dr Sadi Konuk SUAM gebe polikliniğine başvuran, 18 yaş ve üzeri, 200 gebe dahil edilmiştir. Bireylerin sosyodemografik verileri, kronik hastalık varlığı, besin desteği kullanımının sorgulandığı anketler kullanılmıştır. Gebelerin, hekimlerinden SYBD hakkında bilgi talebi olup olmadığı ve bilgi alıp almadığı sorgulanmıştır. Ayrıca gebelere Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the level of healthy life awareness, information request, response status and healthy lifestyle behaviors(HLB) of pregnant women. Materials and Methods: 200 pregnant woman, aged 18 and over, were included in our cross-sectional study, who applied to The Bakırköy Dr Sadi Konuk Practice and Research Center Maternity Clinic. Questionnaires concerning the questions: the sociodemographic data of individuals, presence of chronic disease and use of nutritional supplements. It was questioned whether the pregnant women had requested information about HLB from their physicians and whether they had responded to their request. The Health Promoting Lifestyle Profile II (HPLP-II) was applied to pregnant women.