Kısa Gözlerde Aksiyel Uzunluk ve Hipermetropi Derecesinin, Makuler Koroid Kalınlığı, Koroidal Vaskuler Lümen Çağları ve Alanları ile İlişkisi
The Relationship Between Axial Length, Hyperopia Degree and Macular Choroidal Thickness, Vascular Lumen Diameter and Areas
  1. Tez No: 668548
  2. Yazar: AHMET KADERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Kısa gözlerde, aksiyel uzunluklar ile hipermetropi derecelerinin, makuler alan koroid kalınlıkları ve koroidal vaskuler yapıların çap ve alanları üzerine etkisinin arttırılmış derinlikli görüntüleme (ADG),(enhanced depth imaging, (EDI)) optik koherens tomografi (OKT) yöntemi ile değerlendirilmesi. GEREÇ ve YÖNTEM: Ankara Kamu Hastaneleri Birliği 1. Bölge Genel Sekreterliği Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 18 yaş üzeri 64 gönüllü birey çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: This study evaluates the effect of axial lenght and hyperopia error on macular choroidal thickness as well as choroidal vessel lumen diameter and area with EDI OCT in short eyes. MATERIALS and METHODS: The study includes 64 volunteers who are over 18 years of ages and applied to Eye Clinic of Ankara Training and Research Hospital. Choroidal thickness, choroidal vessel lumen diameter and areas were measured at macular area with Spectralis® OCT device using EDI technique.