Spor etkinliklerinde gönüllülük motivasyonu
Motivation of volunteering in sport events
  1. Tez No: 668549
  2. Yazar: SÜMEYRA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gönüllülük, kişilerin yaşamları içerisindeki serbest zamanlarının, kişisel bir çıkar olmadan, hiçbir baskıya maruz kalmadan kendi isteği ile pozitif değer kazanma adına gerçekleştirdikleri eylemler olarak ifade edilmektedir. Günümüzde, spor kültürünün gelişiminde, ulusal ve uluslararası birçok spor etkinliklerinde binlerce gönüllü görev almaktadır. Spor etkinliklerinin içerisinde görev alan spor gönüllülerinin sayısı her geçen gün büyük rakamlara ulaştığı gözlemlenmektedir. Yapılan organizasyonlara katılan gönüllü sayıları dikkate alındığında ulusal ve uluslararası spor etkinliklerinde binlerce gönüllünün görev aldığı söylenebilir. Yer aldıkları etkinliklerin başarılı olmasındaki en büyük katkıyı gönüllülerin sağladığı düşünülmektedir. Bu yüzden spor etkinliklerinin amaçlarının başarıyla gerçekleşmesinde, gönüllülerin çok büyük önemi bulunmaktadır. Bu çalışmada, spor etkinliklerinde görev alan bireylerin gönüllülük motivasyonlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2018-2020 yılları arasında Türkiye'deki spor etkinliklerine katılan gönüllüler basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. 301 gönüllüye ulaşılarak 4 alt boyutu bulunan Yıldız vd., (2015) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan 22 maddelik“Spor Etkinlikleri Gönüllü Motivasyon Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçekler fiziksel ortamlarda uygulandıktan sonra sayısal kodlamalar yapılarak İBM SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen örnekleme ait tanımlayıcı ve demografik özelliklere dair istatistikler sunulmuştur. Ölçek sorularına verilen yanıtların dağılımlarının görülebilmesi amacıyla frekans analizleri ve ortalama ile standart sapma değerleri raporlanmıştır. Ölçekleri toplamsal değerlerine ait betimsel istatistikler ile normal dağılım testleri yer almaktadır. Ölçeklerin normale yakın dağılım gösterdiği görüldüğünden hipotez sınamalarında parametrik test tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, spor etkinliklerinde görev alan bireylerin gönüllülük motivasyon düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Volunteering is defined as the actions taken by individuals or their free time in their lives in the name of gaining positive value, without any personal benefit, without being subjected to any pressure. Today, thousands of volunteers take part in many national and international sports events in the development of sports culture. It is observed that the number of sports volunteers who take part in sports activities has reached great numbers every day. Considering the number of volunteers participating in the organizations, it can be said that thousands of volunteers take part in national and international sports events. It is thought that the biggest contribution to the success of the activities they take part in is the volunteers. Therefore, volunteers have a great importance in the successful realization of the goals of sports events. In this study, it was aimed to determine the volunteering motivations of individuals who take part in sports activities. For this purpose, volunteers participating in sports activities in Turkey between the years 2018-2020 was determined by simple random sampling method. By reaching 301 volunteers,“Sport Events Volunteer Motivation Scale”with 22 items adapted into Turkish by Yıldız et al. (2015), which has 4 sub-dimensions, was applied. After the scales were applied in physical environments, numerical codes were made and analyzed with the IBM SPSS 22.0 program. Statistics regarding the descriptive and demographic characteristics of the sample included in the study are presented. In order to see the distribution of the answers given to the scale questions, frequency analysis and the mean and standard deviation values were reported. Descriptive statistics of the additive values of the scales and normal distribution tests are included. Since it was seen that the scales showed a distribution close to normal, parametric test techniques were used in hypothesis testing. As a result of the study, it was concluded that there are significant and positive relationships between volunteering motivation levels of individuals who take part in sports activities.