Depresyon tanılı hastalarda öz duyarlılığın depresif belirti şiddeti ve intihar olasılığı ile ilişkisi
The relationship of self-compassion with depressive symptom intensity and suicide probability in patients with diagnosis of depression
- Tez No: 668550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Depresyon, toplum sağlığını önemli derecede etkileyen, diğer psikiyatrik bozukluklara oranla intiharın 3-4 kat daha fazla görüldüğü ruhsal bir bozukluktur. Öz duyarlılık ise daha az depresif belirtiler ve sağlıklı davranışlara daha fazla katılım ile ilgilidir. Araştırma Depresyon hastalarında öz duyarlılığın belirti şiddeti ve intihar olasılığı ile ilişkisini ortaya koymak amacı ile tanımlayıcı tipte yapılan bir çalışmadır. Araştırma Gaziantep ilindeki bir hastanenin Psikiyatri polikliniği ve yatan hasta birimlerinde Depresyon tanılı hastalarla yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; 'Kişisel Bilgi Formu', 'Beck Depresyon Envanteri', 'Öz Duyarlılık Ölçeği', 'İntihar Olasılığı Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SSS 22'de yapılmıştır. Çalışmaya katılan depresyon hastalarının BDE puan ortalaması 34,87 ±10,33, ĠOÖ puan ortalaması 97,39 ±14,67 ve ÖDÖ puan ortalaması 2,42 ±0,698 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Depression is a mental disorder that significantly affects public health, where suicide is seen 3-4 times more than other psychiatric disorders. Self-compassion is related to less depressive symptoms and more participation in healthy behaviors. This Research is made to be a descriptive study with the aim of revealing the relationship between selfcompassion and symptom severity and suicide probability in patients with depression. The study was conducted with patients diagnosed with depression in the psychiatry outpatient clinic and inpatient units of a hospital in Gaziantep.“Sociodemographic Data Form”,“Beck Depression Inventory”, Self Compassion Scale“,”Suicide Probability Scale" were used. The data were analyzed in IBM SPSS 22. Depression patients participating in the study was determined a mean BDI score of 34.87 ± 10.33, a mean score of 97.39 ± 14.67 on the SPS, and a mean score of 2.42 ± 0.698 on the SCS scale.