Türk popülasyonunda mandibular premolar dişlerin apikal morfolojilerinin stereomikroskopi ile değerlendirilmesi
Evaluation of apical morphology of mandibular premolar teeth in Turkish population by stereomicroscopy
- Tez No: 668622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİM ONUR ORHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Türk popülasyonunda mandibular premolar dişlerin apikal morfolojisinin stereomikroskop görüntülerini taramak, apikal foramen alanı ve konumu arasındaki potansiyel bir korelasyonu analiz etmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 237 adet çekilmiş insan mandibular küçük azı dişi incelenmiştir. Örneklerin kök ucu görüntüleri entegre yazılıma sahip bir stereomikroskop ile elde edilmiştir. Apikal foramen sayısı, boyutu, şekli ve yeri; aksesuar foramen sıklığı ölçülmüştür. Mann-Whitney U ve Spearman sıra korelasyon testleri yapılmıştır (α=0.05). Bulgular: Mandibular birinci ve ikinci premolarlarda apikal foramen boyutu sırasıyla 55180µm² (39119-85639µm²) ve 67483µm² (43757-98410µm²) olarak bulunmuştur (p>0.05). Mandibular birinci ve ikinci premolarlarda anatomik apeksle apikal foramen arasındaki mesafe sırasıyla 664µm (512-907µm) ve 677µm (515-1053µm) olarak bulunmuştur (p>0.05). Sonuç: Mandibular birinci küçük azı dişleri (ρ =0.035; p =0.692) ve ikinci küçük azı dişleri (ρ =-0.042; p =0.651) için apikal foramenin alanı ve pozisyonu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmada apikal foramenlerin şekli, boyutu ve mandibular premolarlar için apikal foramenden anatomik apekse kadar olan mesafe ilk kez Türk popülasyonunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to quantify two-dimensional stereomicroscope images for apical morphology screening of mandibular premolars in the Turkish population, to analyze a potential correlation between the area and position of the apical foramen. Material and Method: Two hundred thirty seven extracted human mandibular premolar teeth were used in this study. Image data was obtained from the apices of the specimens using a stereomicroscope with integrated software. The number, size, shape, and the location of apical foramina; frequency of accessory foramina were measured. Mann-Whitney U and Spearman's rank correlation tests were performed (α=0.05). Results: The apical foramen size in mandibular first and second premolars was found to be 55180µm² (39119-85639µm²) and 67483µm² (43757-98410µm²), respectively (p>0.05). The distance between the apical foramen and anatomic apex was 664µm (512-907µm) in mandibular first premolars and 677µm (515-1053µm) in mandibular second premolars, respectively (p>0.05). Conclusion: There was no significant correlation between the area and position of the apical foramen for mandibular first premolar (ρ =0.035; p =0.692) and second premolar teeth (ρ =-0.042; p =0.651). The study revealed the shape, size of the apical foramen, and the distance from the apical foramen to the anatomical apex for mandibular premolars were designated in the Turkish population for the first time.