Farklı karbonhidrat ve protein içeren beslenme programı uygulayan bireylerin kilo verme açısından karşılaştırılması
The comparison of individuals through different carbonhydrate and protein containing nutrition programs
  1. Tez No: 668623
  2. Yazar: SEDEF OLCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; İstanbul Bakırköy' de özel bir Beslenme ve Diyet Merkezi' ne başvuran 20-55 yaş arası, 25-30 kg/m2 BKİ değerine sahip kadınların yaşam biçimleri, beslenme düzenleri ve uyguladıkları farklı karbonhidrat - protein oranlarına sahip beslenme programları sonucunda kilo kayıpları arasındaki farklılıkları saptamaktır. Çalışma Temmuz 2019 – Ağustos 2019 tarihleri arasında, 6 hafta süreyle İstanbul Bakırköy' de bulunan özel bir Beslenme ve Diyet Merkezi' ne başvuran 50 kilolu kadın üzerinde yapılmıştır. Kadınlar 25' er kişilik 2 gruba ayrılmıştır. Bir gruba yüksek karbonhidrat içeren (%60-70 karbonhidrat- %10 protein- %30 yağ), diğer gruba ise yüksek protein içeren (%40 karbonhidrat- %30 protein- %30 yağ) diyetler 6 haftalık süre ile uygulanmıştır. Çalışma grubunun diyet programlarına uyup uymadıkları haftalık yüz yüze görüşme ve haftanın 1-2 günü telefon aracılığıyla iletişime geçilerek araştırıcının kendisi tarafından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the differences between weight loss as a result of lifestyles, diets and nutri[onal programs of different carbohydrate - protein ratios of women aged between 20-55, 25-30 kg / m2 BMI who applied to a special Nutrition and Diet Center in Bakırköy. The study was carried out on 50 overweight women who applied to a private Nutrition and Diet Center in Istanbul Bakirkoy for 6 weeks between July 2019 - August 2019. Applicants were divided into 2 groups of 25 people each. Diets containing high carbohydrate (60-70% carbohydrate- 10% protein- 30% fat) were given to one group and high protein (40% carbohydrate- 30% protein- 30% fat) was administered to the other group. It was evaluated by the researcher herself whether the study group complied with the diet programs by contacting them weekly by face-to-face interview or by telephone 1-2 days a week.