Kıyı çizgisine nehir birleşmesi durumu için kıyı çizgisi değişiminin numerik bir modelle incelenmesi
Analysis of development of a shoreline with the effect of a river
- Tez No: 66863
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KAPDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Kıyı Çizgisinin dengesini bozucu birçok etkenden dolayı kıyı çizgisi sürekli değişime uğramaktadır. Kıyı çizgisi değişimi, Pelnard Considere'nin geliştirdiği Tek Çizgi Modeli kullanılarak incelenmektedir. Kıyı çizgisine nehir birleşmesi durumunun incelendiği bu çalışmada;kıyı çizgisi değişimini explicit sonlu fark metodu ile hesaplayan Hanson ve Kraus'un Fortran 77 programlama dili ile yazılmış bilgisayar programından yola çıkılarak geliştirilen Basic programdan faydalanılmıştır. Nümerik model herhangibir özel bölge için değil.genel olarak araştırılmıştır.Bu sebeple programın girdileri verilirken dalga özellikleri.kıyı çizgisinin özellikleri ve kıyıya birleşen nehirin özellikleri gerçeğe yakın olarak verilmeye çalışılmıştır. Program gerçek veriler olmadan çalıştırılmasına rağmen, matematik modelin fiziksel modele ters düşmemesi programın amacına ulaştığının göstergesidir. Programda kullanılan surf bölgesindeki kıyı boyu katı madde taşınımı q(i),CERC formülü ile hesaplanmıştır.Kıyı çizgisi için kullanılan.çözümünde explicit model kullanılan denklem, katı madde için süreklilik denklemidir.Sınır şartlan olarak kıyı çizgisinin ve nehirin başlangıç şartları kullanılmış ve kıyı çizgisinin başlangıç durumu y(i)=0 alınmıştır. Kıyı çizgisinin başlangıç durumunun y=0 dan farklı şekilde verilmesi sonuç diagramlarda yalnızca nümerik değişikliklere sebep olmuş bunun yanında diagramları formları aynen korunmuştur. Bu sonuç da programın çalışmasının kıyı çizgisinin başlangıç koordinatlarına bağlı olmadığını kanıtlamıştır. Programda değişik dalga açılan ve dalga yükseklikleri için nehirin kıyı şeridine birleşmesi durumu araştırılmış ve sonuçlar herbir adım için ayrı ayrı incelenmiştir.:Ayrıca incelenen her bir adım için o adımdaki değişikliklerin sistemin tamamına etkisi yorumlanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF DEVELOPMENT OF A SHORELINE WITH THE EFFECT OF A RIVER The method of Pelnard Considere has one major strong feature; it makes a hand computation of coastal changes possible.lt can be used for both the accretion and also the erosion on the lee side of a coastal sediment obstruction. Application in such a case will yield a coastal profile that is a mirror image relative to the origin of those found for accretion. The assumptions made in order to get an equation of motion are at best,so restrictive that the approach is primitive.Wave height and direction variations along the coast,tidal influences.and many of the other more sophisticated points of the Bijker formula have had tobe neglected.The assumption about the angle of wave attack,0 then=f 8x