Yetişkin bireylerde abdominal obezite, tip 2 diyabet riski ve kognitif fonksiyon değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between abdominal obesity, type 2 diabetes risk and cognitive function levels in adults
- Tez No: 668632
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Son yıllarda, giderek hızlanan şekilde, dünya genelinde, Tip 2 diyabet, obezite ve demansın; prevelanslarında artış gözlenmektedir. Bu araştırmada tip 2 diyabet tanısı almamış 18 yaşından büyük yetişkinlerin kognitif fonksiyonları ile sosyodemografik özellikler, tip 2 diyabet gelişme riski, abdominal obezite ile ilişkilerini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, kesitsel tipte olan araştırmamız 01.10.2020 ve 01.01.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniklerinde yapılmıştır. Araştırmanın popülasyonunu basit rastgele örnekleme yöntemi ile çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 199 kişi oluşturmaktadır. Veriler sosyodemografik özellikler formu, antropometrik ölçümler, FINDRISK ve BOMC testlerinin uygulanması ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In the recent years, a rapid increase in type 2 diabetes, obesity and dementia prevalence is observed, globally. In this study, we aimed to review sociodemographic characteristics and anthropometric measurements of adults over the age of 18 without a diagnosisof type 2 diabetes, and compare and evaluate the relationship of cognitive function scoreswith sociodemograpfic factors, the risk of developing type 2 diabetes and abdominal obesity. MATERIAL AND METHOD: Our descriptive, cross-sectional study was conducted between 01.10.2020 and 01.01.2021 in the Family Medicine outpatient clinics of the University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. The population of the study consists of 199 people who meet the inclusion criteria of the study with simple random sampling method. Data were collected by sociodemographic characteristics form, anthropometric measurements, application of FINDRISK and BOMC tests. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.