Cumhuriyet Dönemi Türk romanında şiddet 1980-2000 yılları arası
Violence in the Turkish novel in the Republic Period between 1980-2000
  1. Tez No: 668704
  2. Yazar: SELİN KARACAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PULAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Şiddet, insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Zaman içinde sosyo-kültürel, siyasal veya ekonomik dinamiklerle birlikte toplumsal ya da toplumlar arası değişime uğrasa bile ne yazık ki tümden yok olmamıştır. Şiddet gibi her an içinde yaşadığımız, beslendiğimiz ve kanıksadığımız bir olgunun edebi sahaya da yansıması kaçınılmazdır. Edebi türler içinde özellikle topluma ve bireye aynalık eden romanlarımızda, geçmişten bu güne şiddet izleğinin her türüne rastlanmaktadır. Ancak ilk dönemlerde alt mesaj olarak işlenen şiddet, 1980-2000 arası romanlarda temel izlek haline gelmiştir. 1980-2000 yılları arasında bu olgu; darbeler, sansür, ekonomik krizler, küresel savaşlar, aydınların ideolojik hesaplaşmaları, etkisi artan kadın hareketleri ve aile içi çatışmalar çerçevesinde anlatılmıştır. Şiddet, bu dönemde özellikle toplumcu- gerçekçi sanat anlayışını benimseyen yazarların yakından ilgilendiği bir mesele haline gelmiştir. Başka bir ifadeyle politik kavgaların içinde yer alan yazarlar, şiddeti anlatmak üzere yola çıkarken, kutuplaşmaya taraf olarak romanı, şiddetin aracısı konumuna getirirler. Bu bağlamda özellikle politik içerikli romanların edebi değeri arka planda kalmıştır. 'Cumhuriyet Dönemi Türk Romanında Şiddet: 1980-2000 Yılları Arası' adını verdiğimiz bu çalışmada“Tarihsel süreçlerin ve toplumsal değişimlerin etkisiyle şiddetin romana yansıması nasıldır”ve“Roman hangi durumda şiddetin aktarıldığı bir mecra haline gelmiştir?”sorularına cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence is as old as human history. In time, with socio-cultural, political or economic factors even though it has changed socially or intercommunally, unfortunately it has not disappeared completely. It is inevitable that a phenomenon like violence that we live in, nourish and get used to gains visibility in the literature field. Among the literary genres, especially in our novels that reflect the society and the individual, all types of violence from the past to the present can be seen. However, violence which was treated as a subtopic in the early periods became the main theme in the 1980's and 2000's novels. Between 1980-2000 this phenomenon was expressed in terms of coups, censorship, economic crises, global wars, ideological reckoning of the intellectuals, increasing women's movements and family conflicts. In this period, violence became an issue that especially the writers who adopted the socialist-realistic understanding of art were closely interested in. In other words, writers involved in political fights, while setting out to tell about violence, turned the novel into a medium of violence as a supporter of polarization. In this context, the literary value of novels dealing with politics didn't get enough importance. In this study we call“Violence in the Turkish Novel in the Republican Period Between 1980-2000”, we tried to answer such questions as“How is the reflection of violence on the novel with the effect of historical processes and social changes”and“In what situation did the novel turn into a medium in which violence was transferred?”.