Spor merkezlerine devam eden bireylerin spordan ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeyleri (Bursa ili örneği)
Level of expectation of sports and sports center expectations of individuals (Bursa province example)
  1. Tez No: 668715
  2. Yazar: MUSA ERDANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ NACİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüz toplum yaşamında birey, hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini yorgun hisseden yoğun bir tempodadır. Bu nedenle spor yapmak ve çeşitli spor kulüplerine üye olmak gibi sosyal ihtiyaçlarda artış göstermektedir. Böylece üye olunan kulüpler, bireyleri sağlıklı bir sosyal boyuta yaklaştırmak, huzurlu ve başarılı bir ortamın oluşmasına katkı da vermektedir. Spor, bireyin spor kültürü yoluyla toplumla iletişimi için önemlidir. Araştırmamızın amacı; Bursa ilindeki spor merkezlerine devam eden bireylerin spor ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Bursa ilindeki farklı özel spor merkezlerinde aktif spor yapan 218'i erkek, 291'i kadın olmak üzere 509 birey oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan anket iki farklı bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde; araştırmacının belirlediği sorulardan oluşan demografik bilgiler, ikinci bölümde ise;“Spor merkezlerinden beklentilerin karşılanma düzeyi ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca spor merkezlerine devam eden sedanter bireylerin spordan ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeylerinin incelenmesi ile alakalı sorulardan meydana gelmektedir. Ulaşılan veriler normallik hipotezini karşılamadığından ikili küme karşılaştırmaları için Mann Whitney U testi, üç veya daha fazla küme karşılaştırmaları için ise Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır. Çalışmanın Cronbachalpha iç tutarlılık katsayısının 0.90 olduğu görülmüştür. Bireylerin spor merkezlerinden beklentilerini karşılama düzeyine bakıldığında bireylerin verdikleri cevapların aritmetik ortalaması X̅=3.84 çıkmıştır. Bireylerin spor yılı değişkeni ve bireylerin spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeyi incelendiğinde anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Araştırmada spor yapma yılının ortaya çıkardığı sonuç uzun süre spor yapan bireylerin beklenti düzeylerinin spora yeni başlayan bireylere göre daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır. Spor merkezlerinin sorunlarını ve ihtiyaçlarını uzun süreden beri bu merkezlerden faydalandıkları için daha iyi bilen bireyler ilerleyen dönemlerde yapılan çalışmalara fayda sağlayarak spor merkezlerinin koşullarının daha da iyileştirilmesi için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's public life, the individual is at an intense pace, feeling tired both physically and spiritually. For this reason, social needs such as sports and membership in various sports clubs increase. Thus, member clubs contribute to the formation of a peaceful and successful environment, bringing individuals closer to a healthy social dimension. Sport is important for the individual's communication with society through sports culture. The aim of our research is to examine the levels of meeting the expectations of individuals who attend Bursa sports centers from sports and sports centers. The universe of the study consists of 509 individuals, 218 men and 291 women, who participate in active sports in different private sports centers in Bursa province. The survey consists of two parts. Part one; demographic information consisting of questions determined by the Research, Part two; the study used Bingöl (2010)'s“scale of the level of satisfaction of expectations from sports centers”. It also consists of questions about the level of satisfaction of sedentary individuals who attend sports centers from sports and sports centers. Since the data did not meet the normality hypothesis, The Mann Whitney U test was used for binary cluster comparisons and the Kruskal Wallis analysis was used for three or more cluster comparisons. As a result of the analysis of the data, the Cronbach Alpha internal coherence coefficient of the study was found to be 0.90. Looking at the level of meeting the expectations of individuals from sports centers, the arithmetic average of the responses of individuals was X=3.84. A significant difference was found when examining the individual's sports variable and the level of meeting the expectations of individuals from sports centers (p0.05). The results of the year of sports in the study revealed that the expectation levels of people who played sports for a long time were higher than those who were just starting Sports. Individuals who are better aware of the problems and needs of sports centers because they have been using these centers for a long time will benefit from the work done in the following periods and guide the further improvement of the conditions of sports centers.