Elazığ ilinde spor merkezlerine devam eden bireylerin spordan ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeylerinin incelenmesi
Investigation the level of meeting the expectations of individuals attending sport centers from sports and sport centers in Elazig
  1. Tez No: 733421
  2. Yazar: ENGİN KATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmamızın amacı spor merkezlerine devam eden bireylerin spordan ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmamızın evrenini, Elazığ ilinde 7 farklı özel spor merkezine aktif olarak devam eden bireyler, örneklemini ise 1057 birey oluşturmaktadır. Araştırmamızda“Spor merkezlerinden beklentilerin karşılanma düzeyi ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmıştır. Toplam 18 maddeden oluşan ölçek bireylerin spor merkezlerinden beklentilerin araştırılması için oluşturulmuştur. Araştırmamızın ölçeği Google Forms üzerinden uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.00 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmamıza katılan toplam 1057 bireyin (n=496) % 46,9' unu Kadın bireyler, (n=561) %53,1'ini Erkek bireyler oluşturmaktadır. Erkek bireylerin spor merkezlerine devam etme oranları kadın bireylere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırmamıza katılan bireylerin (n=242) %22,9'u 1 yıl 6 ay arasında, (n=263) % 24,9'u 2 ve 4 yıl arasında, (n=110) %10,4'ü 5 ve 7 yıl arasında, (n=442) %42,8'i 8 ve üzeri yıldır aktif olarak spora devam eden bireylerden oluşmaktadır. Araştırmamızın sonucunda; Bireylerin spordan ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeyleri, cinsiyet, eğitim düzeyi, spor yaşı, spor merkezlerine devam etme süreleri ve haftalık spor yapma zamanlarına göre farklılaştığı ve görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to examine the level of meeting the expectations of individuals attending sports centers from sports and sports centers. The universe of our research consists of individuals who actively attend 7 different private sports centers in Elazig, and the sample is 1057 individuals. In our research, the scale of meeting expectations from sports centers was used. Validity and reliability study of the scale was conducted. The scale, which consists of a total of 18 items, was created to investigate the expectations of individuals from sports centers. The scale of our research was applied via Google Forms. The data obtained were evaluated in the SPSS 22.00 package program. Of the 1057 individuals (n=496) who participated in our study, 46.9% were female, and 53.1% (n=561) were male. It has been observed that the rate of attendance of male individuals to sports centers is higher than female individuals. 22.9% of the individuals who participated in our study (n=242) were between 1 year and 6 months, (n=263) 24.9% were between 2 and 4 years, (n=110) 10.4% were between 5 and 6 months. Between 7 years, (n=442) 42.8% consists of individuals who have been active in sports for 8 or more years. As a result of our research; It has been observed that the level of meeting the expectations of individuals from sports and sports centers differs according to gender, education level, sports age, duration of attendance at sports centers and weekly sports times.