Spor merkezlerine devam eden bireylerin spordan ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeyleri (Balıkesir il örneği)
Level of expectation of sports and sports center expectations of individuals (Balikesir provincial example)
- Tez No: 555951
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın amacı; Balıkesir spor merkezlerine devam eden bireylerin spor ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeylerinin incelenmesidir. Hareket, bireyin en önemli gereksinimlerindendir. Bu gereksinimin spor yolu ile karşılanması halinde organizma da gözle görülebilen, değişiklik ve gelişmeler sağlar. Günümüzde spor bir boş zaman uğraşısı olmasının yanında, büyük bir propaganda etkisine sahip sosyal-politik-ekonomik niteliklere de sahip toplumsal bir kurum olmuştur. Son 25–30 yılda görülen performans patlaması, basın, televizyon, radyo gibi kitle iletişim araçlarında ki gelişmeler, geniş halk yığınlarının spora olan ilgisini arttırmıştır. Araştırmanın evrenini Balıkesir ilindeki farklı özel spor merkezlerinde aktif spor yapan 165 erkek 85 kadın olmak üzere 250 birey oluşturmaktadır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; araştırmanın belirlediği sorulardan oluşan demografik bilgiler, ikinci bölüm; Araştırmada Bingöl (2010)'ün“Spor merkezlerinden beklentilerin karşılanma düzeyi ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca spor merkezlerine devam eden sedanter bireylerin spordan ve spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeylerinin incelenmesi ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, çalışmanın Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı 0,94 bulunmuştur. Bireylerin spor merkezlerinden beklentilerini karşılama düzeyine bakıldığında bireylerin verdikleri cevapların aritmetik ortalaması X̅=3,69 çıkmıştır. Cinsiyet, yaş, spor yılı, anne öğrenim durumu değişkeni ve bireylerin spor merkezlerinden beklentilerinin karşılanma düzeyi incelendiğinde anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to investigate the level of meeting the expectations of individuals who attend sports centers in Balıkesir. Movement is one of the most important requirements of the individual. If this requirement is met by sports, the organism also provides visible changes and improvements. Today, sport has been a social institution with social-political-economic qualities having a great propaganda effect as well as having a leisure time. In the last 25tır30 years, the boom in performance, mass media in the media such as press, television and radio has increased the interest of the masses of the masses to sports. The population of the study consisted of 250 individuals (165 male and 85 female) engaged in active sports in different sports centers in Balıkesir. The questionnaire consists of two parts. First part; demographic information, the second part; In the study, Bingöl (2010) 's ün Level of Satisfaction of Expectations from Sports Centers) was used. In addition, questions about the level of meeting the expectations of the sedentary individuals from sports and sports centers are continuing. Descriptive statistics, t-test and ANOVA were applied to the data analysis. As a result of the analysis of the data, Cronbach Alpha internal consistency coefficient of the study was found as 0.94. When the level of meeting the expectations of the individuals from the sports centers is examined, the arithmetic average of the answers of the individuals is X̅ = 3,69. There was a significant difference between gender, age, sport year, mother education level and the level of meeting the expectations of individuals from sports centers (p 0.05).