Türk hukukunda özel hayatın gizliliği hakkının sınırları ve korunması
Limits and protection of the right to the privacy of private life in Turkish law
  1. Tez No: 668745
  2. Yazar: MEHMET İLTERİŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özel hayat kavramı, devamlı yeni gelişmelerin meydana gelmesi ve bu gelişmelerin söz konusu kavrama yeni anlamlar yüklemesi nedeniyle, geçmişten bugüne değin hakkında tartışmaların yaşandığı bir mesele olmuştur. Bilişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerle birlikte kişilerin özel hayatlarına müdahaleler daha kolay hale gelmiş ve sözü edilen hakkın önemi günümüzde daha çok hissedilmeye başlanmıştır. Özel hayatın gizliliği hakkını korumada en önemli araç şüphesiz hukuk kuralları olacaktır. Dolayısıyla günümüzde özel hayatın gizliliği hakkı uluslararası insan hakları sözleşmelerinde yer almakta, birçok devlet anayasaları ve yargı kararları ile özel hayatın gizliliği hakkını korumaya çalışmaktadır. Bu kapsamda Türk Anayasa Mahkemesi'nin özel hayatın gizliliği konusunda kendisine referans aldığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatları doğrultusunda sözü edilen hakkın kapsamı ve bu hakka getirilen sınırlamalar hususlarında mahkemenin temel bakışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonraki bölümde, özel hayatın gizliliğinin anayasamızdaki düzenlemesi irdelenmiş ve akabinde Anayasa Mahkemesi'nin özel hayatın gizliliği hakkına yaklaşımı incelenmiştir. Uygulamada Türk Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları yol gösterici niteliğinde olduğundan, bu iki mahkemenin güncel içtihatlarıyla özel hayatın gizliliği hakkının sınırları ve korunması ortaya konulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of private life has been a matter of controversy from the past to the present, as new developments occur and these developments add new meanings to the concept in question. With the developments in information technology, the interventions of people's private lives have become easier and the importance of the mentioned right has started to be felt more today. Undoubtedly, the most important tool for protecting the right to privacy is law. Therefore, the right to privacy is included in international human rights conventions today, and many governments try to protect their right to privacy through constitutional and judicial decisions. In this context, the main view of the court in terms of the scope of the mentioned right and the limitations imposed on this right in line with the case law of the European Court of Human Rights, which the Turkish Constitutional Court has taken as reference to the privacy of private life, has been tried to be revealed. In the next section, the regulation of the privacy of private life in our constitution is examined and subsequently the approach of the Constitutional Court to the right to privacy is examined. Since the decisions of the Turkish Constitutional Court and the European Court of Human Rights are of a guiding nature in practice, the limits and protection of the right to privacy in these two courts have been tried to be revealed with actual court order.