Otizm spektrum bozukluğu ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi nörogelişimsel bozukluklarda CRP ve prokalsitonin düzeylerinin değerlendirilmesi
Investigation of CRP and procalcitonin levels as inflammation markers in neurodevelopmental disorders such as autism spectrum disorders and attention deficit-hyperactivity disorders
- Tez No: 668776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ESNAFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocukluk çağının sık görülen nörogelişimsel hastalıklarındandır. Her iki bozukluğun da etiyopatogenezinde inflamasyon rol oynamaktadır. Prokalsitonin (PCT) ve C-reaktif protein (CRP) ve ise akut faz reaktanlarıdır ve inflamasyon varlığında artış gösterirler. Bu çalışmada, OSB ve DEHB de inflamasyon varlığı, PCT ve CRP seviyeleri ile olan ilişkisi ve bu belirteçlerin hastalıkların şiddeti ile olan ilişkisinin araştırılarak etyopatogenezin aydınlatılmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kontrol ve hasta gruplarına sosyodemografik veri formu, DEHB şiddetini ölçen Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (ÇEDBÖ) ve Çocukluk Çağı Otizm Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) uygulanmıştır. 5-15 yaş arası OSB ve DEHB'si bulunan hastalardan CRP, sedimentasyon, hemogram parametreleri ve PCT düzeyleri ölçülmüştür. K-SADS uygulanıp herhangi bir DSM-5 tanısı almayan gönüllü katılımcılar kontrol grubu olarak alınmıştır. Bulgular: OSB ve DEHB hastalarında PCT ve CRP değerleri sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Autism Spectrum Disorder (ASD) and Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) are common neurodevelopmental diseases of childhood. Inflammation plays a role in the etiopathogenesis of both disorders. Procalcitonin (PCT) and C-reactive protein (CRP) are acute phase reactants and increase in the presence of inflammation. In this study, it is aimed to elucidate the etiopathogenesis by investigating the presence of inflammation in ASD and ADHD, the relationship between PCT and CRP levels and the elationship of these markers with the severity of the diseases. Materials and Methods: Sociodemographic data form, Screening and Evaluation Scale based on DSM IV for Conduct Disorders in Children and Adolescents and Childhood Autism Rating Scale (CARS) were applied to the patient and control groups. CRP, sedimentation, hemogram parameters and PCT levels were measured from patients with ASD and ADHD between the ages of 5-15. Volunteer participants who were applied K-SADS and did not receive any DSM-5 diagnosis were taken as the control group.