Kurvatürlü kanallarda nikel titanyum döner endodontik aletlerin döngüsel yorgunluğuna sıcaklığın etkisi
The effect of temperature on cylic fatigue of nickel titanium rotary endodontic instruments in curvature canals
- Tez No: 668780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK AKMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, One Curve, Reciproc Blue, ProTaper Next, 2Shape döner eğe sistemlerinin kurvatürlü kanallarda, kanal içi sıcaklık ve oda sıcaklığı da göz önünde bulundurularak döngüsel yorulma dirençlerini karĢılaĢtırmaktır. Bu çalıĢmada dört farklı NiTi eğe sistemi oda sıcaklığında (20°C) ve kanal içi sıcaklıkta (37°C) kullanılmıĢtır. ProTaper Next (25. 06), One Curve (25. 06), Reciproc Blue (25. 08) ve 2Shape (25. 06) eğe sistemlerinin her birinden otuzar eğe olmak üzere toplamda 120 eğe çalıĢmaya dahil edilmiĢtir. Tüm eğeler dinamik döngüsel yorgunluk test cihazında, 60°‟lik kurvatür açısına, 5 mm yarıçapa sahip paslanmaz çelik yapay kanallarda oda sıcaklığında ve kanal içi sıcaklıklarda, kırılıncaya kadar kullanılmıĢtır. Kırılan her bir parçanın uzunluğu, dijital kumpas kullanılarak mm cinsinden ölçülerek kırılıncaya kadar yaptığı tur sayısı hesaplanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this study, four different NiTi file systems were used at room temperature (20 ° C) and intracanal temperature (37 ° C). A total of 120 files, including 30 files from each of the ProTaper Next (25.06), One Curve (25.06), Reciproc Blue (25.08) and 2Shape (25.06) file systems, were included in the study. All files were used in dynamic cyclic fatigue test device, in stainless steel artificial canal with 60 ° angle and a 5-mm radius of curvature at room temperature and intracanal temperatures until they break. The length of each broken piece was measured in mm using a digital caliper and the number of turns made until it was broken was calculated.