Farklı nikel-titanyum aletlerin CAD/CAM kullanılarak seramik blok üzerinde simüle edilmiş farklı kök kanal eğriliklerinde döngüsel yorulma dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of cyclic fatigue resistance of different nickel-titanium instruments various root canal curvatures simulated on ceramic block using cad/cam
  1. Tez No: 734392
  2. Yazar: TUĞÇENUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ ZAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızın amacı, yeni nesil nikel-titanyum eğe sistemlerinin kanal içi sıcaklığın simüle edildiği koşullarda tek ve çift kurvatürlü yapay seramik kanallarda döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Bu çalışma kapsamında, deney grupları TruNatomy (26/.04), WaveOne Gold (25/.07), Reciproc Blue (25/.08), One Curve (25/.04) Ni-Ti eğe sistemleri olmak üzere dört ana gruba (n=20) ve her ana gruptaki eğe sistemi test edilecekleri farklı kök kanal kurvatürüne göre iki alt gruba (n=10) ayrılmıştır. L tipi (tek kurvatürlü) ve S tipi (çift kurvatürlü) yapay kök kanalları, Solidworks programı yardımıyla hazırlanan yapay kanal çizimlerinin .stl formatına dönüştürülüp CAM sistemiyle freze tezgahında zirkonyum oksit disklere kazıma yapılmasıyla elde edilmiştir. İşlenen bloklar sinterlenerek kullanıma uygun hâle getirilmiştir. Hazırlanan blok, kanal içi sıcaklığı taklit etmek amacıyla distile suyun 35 ± 0,1°C sabit sıcaklıkta kalmasını sağlayan termokupl aracılı ısıtıcı tabla üzerine konumlandırılmış cam kabın içerisine yerleştirilmiştir. Her bir gruptan 10 adet eğe, kurvatür yarıçapı 5 mm, kurvatür açısı 60 ̊ olan L tipi yapay kanalda, koronale yakın kurvatürünün yarıçapı 5 mm, kurvatür açısı 60 ̊ ve apikale yakın kurvatürünün yarıçapı 2 mm, kurvatür açısı 60 ̊ olan S tipi yapay kanalda test edilmiştir. Tüm eğeler statik bir test modelinde, 60x büyütme sağlayan optik lens takılmış telefon kamerası ile alet kırılana kadar ağır çekimle kaydedilmiştir. Ağır çekim modu kullanılarak takımın kırılmasına kadar geçen süre kesin olarak belirlenmiş ve bu süre içinde gerçekleştirilen tur sayısı KKTS formülü ile hesaplanmıştır. Kırık parçaların uzunlukları dijital kumpas ile ölçülmüştür. Test sırasında kırılan eğelerden her grup için rastgele 3'er tane eğe, kırık yüzeylerindeki kırılma tipini değerlendirmek amacıyla taramalı elektron mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. Kolmogorov Smirnov testine göre gruplar normal dağılım göstermediği için verilerin analizi Kruskal Wallis-H ve Mann Whitney-U testleri uygulanarak yapılmıştır. Çalışmamızın yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre, aletlerin kırılıncaya kadar attıkları ortalama tur sayıları açısından dört eğe gurubu arasındaki farklar anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). L tipi kanalda gerçekleştirilen döngüsel yorgunluk testi sonuçlarına göre dirençler yüksekten düşüğe; RecB, OC, TN, WOG şeklinde bulunurken S tipi kanalda OC, TN, RecB, WOG şeklinde bulunmuştur. SEM ile yapılan fraktografik inceleme sonucunda, kırık aletlerin büyük bir kısmında döngüsel yorulmaya bağlı olarak geliştiği düşünülen mikro boşluk ve çukur görünümü ile karakterize sünek yapının var olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Ni-Ti eğe sistemlerinin metalürjik, tasarım ve kinematik özellikleri ile hazırlanan yapay kanalların eğrilik şekli, yarıçapları, açıları ve ortam sıcaklığı gibi faktörlerin, sistemin döngüsel yorulma direncini etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is comparative evaluation of the cyclic fatigue resistance of the new generation nickel-titanium file systems in single and double curvature artificial ceramic canals in conditions where the intracanal temperature is simulated. Within the scope of this study, the experimental groups were divided into four main groups (n=20) and the file system in each main group was divided into two subgroups (n=10) according to the different root canal curvature to be tested. L type (single curvature) and S type (double curvature) artificial root canals were obtained by converting the artificial canal drawings prepared with the help of Solidworks program into .stl format and scraping the zirconium oxide discs on the milling machine with the CAM system. The processed blocks were sintered and made suitable for use. The prepared block was placed in a glass container positioned on a thermocouple-mediated heating plate, which keeps the distilled water at a constant temperature of 35 ± 0.1°C in order to imitate the temperature in the canal. 10 files from each group were tested in the L-type artificial canal with a radius of curvature of 5 mm and an angle of curvature of 60o, in an S-type artificial canal with a radius of curvature close to the coronal of 5 mm, a radius of curvature of 60o, and a radius of curvature close to the apical curvature of 2 mm and an angle of curvature of 60o has been done. All files were recorded in slow motion in a static test model with a 60x magnification optical lens mounted phone camera until the instrument was broken. The time elapsed until the insrument broke was determined precisely by using the slow motion mode, and the number of tours performed during this time was calculated with the cycles to failure (NCF) formula. The lengths of the fractured fragment were measured with a digital caliper. Three random files for each group, which were broken during the test were examined under scanning electron microscope (SEM) to evaluate the fracture type on the fracture surfaces. According to the Kolmogorov Smirnov test, since the groups did not indicate normal distribution, the analysis of the data was performed by applying Kruskal Wallis-H and Mann Whitney-U tests. According to the results of the statistical analysis of present study, the differences between the four file groups were found to be significant in terms of the average number of cycles to failure (p < 0.05). According to the results of the cyclic fatigue test performed on the L-type canal, the resistances ranged from high to low; RecB, OC, TN, WOG was found while OC, TN, RecB, WOG were found in the S- type canal. As a result of the fractographic examination performed with SEM, it was observed that almost all of the fractured instruments had a ductile structure characterized by microcavity and pit appearance, which is thought to develop due to cyclic fatigue. According to the results of present study, factors such as metallurgical, design, and kinematic properties of Ni-Ti file systems and also curvature shape, radii, angles and ambient temperature of the prepared artificial canals are thought to affect the cyclic fatigue resistance of the files.