Rekabet hukukunda uyumlu eylemler ve hukuki sonuçları
Concerted practices and legal results in competition law
- Tez No: 668782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SIRRI ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesinde yer alan rekabeti bozucu davranışlardan uyumlu eylem incelenmektedir. Çalışmamızın amacı, rekabeti bozucu diğer davranışlarla karşılaştırıldığında değişime ve gelişime açık olan uyumlu eylem türü ihlallere ilişkin güncel gelişmelerin ortaya koyulması ve değerlendirilmesidir. Nitekim rekabet hukukunun dinamik bir alan olması, teknolojinin akıl almaz bir hızla gelişmesi, uyumlu eylem olarak kabul edilebilecek davranışları da aynı hızda değiştirmekte ve çeşitlendirmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda; uyumlu eylemin tanımı, unsurları, uyumlu eylem sayılabilecek davranışlar, ispat hususuna ilişkin son gelişmeler ve özellikle Rekabet Kurulu kararları ışığında gelişen içtihadi uygulama incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, prepared as a master's thesis, the issue regarding concerted action from anti-competitive behaviors that took place in the 4th article, of the Turkish Competition Act is examined. The purpose of this work is to reveal and evaluate the current developments regarding violations of the type of concerted actions that are open to change, and improvements in comparison to other anti-competitive behaviors. As a matter of fact, since competition law is a dynamic field and technology is developing at an unbelievable speed, also behaviors that can be accepted as concerted action are changed and diversified at the same speed. In this context, the definition of concerted practice, elements of which they consist, behaviors that can be regarded as concerted action, recent developments concerning proof issues and especially the applications of case laws developed in the light of Competition Authority decisions in Turkish law are examined.