Rekabetin korunması hakkında kanuna aykırılığın Özel Hukuk alanındaki sonuçları
The results of the violation of the law on the protection of competititon
  1. Tez No: 468551
  2. Yazar: BAŞAK BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tezin konusu Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'a aykırılığın özel hukuk alanındaki sonuçlarıdır. Bu çerçevede, rekabet hukukunun ekonomik etkinlik ile toplumsal refah amaçlarına ve hedeflenen rekabet düzeni sonucuna ulaşması için, özel hukuk yaptırımlarının önemi vurgulanmaktadır. Tezin ilk bölümünde rekabet hukukunun amacından ve bu amaca ulaşmak için düzenlenen özel hukuk yaptırımlarının öneminden bahsedilmektedir. Kanun'da yasaklanan faaliyetler olarak kabul edilen; rekabeti sınırlayan anlaşma, uyumlu eylem ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri, hâkim durumun kötüye kullanılması ve rekabeti sınırlayan birleşme ve devralma işlemleri açıklanmaktadır. İhlalin tespiti, ihlalin durdurulması, ihlalin önlenmesi ve sözleşme kurma zorunluluğuna ilişkin doktrin önerileriyle bölüm sonlandırılmaktadır. İkinci bölümde, Kanun'da yasaklanan faaliyetlere uygulanacak geçersizlik yaptırımı anlatılmaktadır. Kanun'da yasaklanan faaliyetlerden hangilerinin geçersizlik yaptırımıyla karşılaşacağı ve Rekabet Kurulu tarafından verilen muafiyet, menfi tespit ve birleşme ve devralmalara izin kararlarının geçersizlik yaptırımına etkisi tartışılmaktadır. Bölüm geçersizlik yaptırımının sonuçlarını da değerlendirmektedir. Tazminat yaptırımı üçüncü bölümün konusunu oluşturmaktadır. Hukuka aykırılık unsuru, hukuka uygunluk sebepleri, hukuka aykırılığın ispatı ile Kurul tarafından verilen kararların hukuka aykırılık unsuru üstündeki etkisi açıklanmaktadır. İlliyet bağı, zarar ve kusur unsurları ile hangi tür zararların tazmininin talep edilebileceği tartışılmaktadır. Kanun'da düzenlenen cezalandırıcı tazminat niteliğindeki zararı aşan tazminatın niteliği, aranan ek koşullar ve tazminatın oranına ilişkin tartışmalara yer verilmektedir. Tazminat talep edebilecek kişilere ve tazminattan sorumlu olacak kişilere ilişkin doktrindeki tartışmalardan bahsedilmektedir. Son olarak zamanaşımına ilişkin düzenleme ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to discuss the results of the violation of The Law on the Protection of Competition in the field of private law. In this context, the importance of private law sanctions is emphasized in order for competition law to reach the purpose of economic efficiency, social welfare and targeted competition. In the first section of the thesis, the purpose of competition law and the importance of private law sanctions to reach this purpose are explained. Those which are considered as prohibited activities in the Law, the agreements that restricting competition, concerted practices and such decisions and actions of association of undertakings, abuse of dominant position, mergers and acquisitions restricting competition are explained. The section is ended with the suggestions of doctrine concerning the detection of infringement, the cease of infringement, the avert of the infringement and the obligation to establish a contract. In the second section, the invalidation sanction to be applied to the activities prohibited in the Law is examined.The prohibited activities in the Law are subject to invalidation and the decision of the Competition Board's exemption, negative clearance, merger and acquisition permission effects on invalidation sanction of activity are discussed. The section also evaluates the consequences of invalidation sanction.The nature of punitive damages in the Law, the additional conditions and the rate of compensation discussions are included. Compensation sanctions constitute the last section. The component of contradiction to law, lawfulness reasons, the proving of unlawfulness on the law and the effect of decisions made by the Board on the component of contradiction to law are explained. It is argued in this section the component of causation, damage, fault and what kind of damages can be claimed. The nature of punitive damages in the Law, the additional conditions and rate of compensation discussions are provided.Discussions in the doctrine about persons who can claim compensation and who are responsible for compensation are mentioned. Finally, the regulations on limitation period and the proposals are provided.