Çelik yapıda kullanılan endüstriyel boya için AHP VE TOPSIS yöntemleri uygulanarak yapılan tedarikçi seçimi
Making supplier selection by using AHP and TOPSIS methods for industrial paint which used in steel structure
- Tez No: 668796
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, çelik yapı ve bu yapıda uygulanan boyanın özelliklerinin araştırılarak en uygun kıstaslara karar vermek ve bu kıstaslara bakılarak en iyi performansı gerçekleştirecek tedarikçiyi bulmaktır. Bu amaçla, çok kriterli karar verme metotlarından AHP ve TOPSIS metotları seçilmiştir. İlk aşamada 6 adet kriter (dayanıklılık, kapama oranı, garanti süresi, kalite, maliyet analizi, kuruma süresi) belirlenmiştir. Bu kriterlerin önem sıralamasını belirlemek amacıyla 40 kişilik uzman ekibe 6 sorudan oluşan anket yapılmıştır. AHP metodu kullanılarak ise ağırlıkları bulunmuştur. Son aşamada ise en iyi tedarikçiyi bulma adına performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu doğrultuda firmalardan teklifler toplanılmış ve oluşturulan matrislerle TOPSIS metodu kullanılarak tedarikçi firmaların performans değerlendirmesi yapılmıştır. Bu doğrultuda yapılan analizler sonucunda en iyi performansı gösteren firmaya ulaşılmıştır. Performans değerlendirmesi dışında ayrıca birim maliyet analizine bakılarak 3 tedarikçi firma değerlendirilmeye alınmıştır. Bu çalışma incelendiğinde ulaşılan neticenin kullanılan yöntemler sayesinde herhangi bir ürünün en ucuz ve en kaliteli olacak şekilde hangi firma tarafından satın alınması gerektiği gösterilmektedir. Kıstaslar tek tek ele alındığında farklı sonuçların çıktığı yapılan incemeler neticesinde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the most appropriate criteria by investigating the properties of the steel structure and the paint applied in this structure, and to find the supplier that will perform the best performance by looking at these criteria. For this purpose, AHP and TOPSIS methods were chosen among the multiple criteria decision-making methods. First of all, 6 criteria (durability, coverage rate, warranty period, quality, cost analysis, drying time) were determined. By the way, to determine the order of importance of these criteria, a questionnaire consisting of 6 questions was conducted with a team of 40 experts. Their weights were found by using the AHP method. To find the best performance evaluation of the supplier, offers were collected from the companies and the matrices created. By using TOPSIS method, as a result of the analyzes, the best performance of the company was found. Also, 3 supplier companies were evaluated based on the unit cost analysis, that has been determined that different results are obtained, when the criteria are handled one by one. Finally, when this study is examined, it is shown by which company should buy the cheapest price and highest quality of a product.