Yeorgios Viziinos'un dört hikayesinde yaşam ve ölüm üzerine efsane ve inanışlar: Folklorik eserlerin düzyazında yeniden biçimlendirilmesi
Myths and superstitions regarding health and death in four short stories by Georgios Vizyenos. The divertion of folklore into narration
- Tez No: 668801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRİNİ SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde Yeorgios Viziinos'un dört öyküsü incelemeye seçildi. Özellikle 19. yüzyılın sonlarında Vize'de ve İstanbul'da cereyan eden öyküler. Bu öykülerde Viziinos deneyimlerini ve yaşantılarını değerlendirip çok folklorik malzeme ilave etti. Bu malzemeyi anlatım malzemesine dönüştürdü. Ayrıca, kendisine ve hayatları boyunca hastalık (ruhsal - bedensel) ve ölüm ile devamlı bir mücadele olan ailesine ruhsal betimleme - psikanaliz yapmaya çalışıyor. Bu yüzden, bu tez sağlık, hastalık ve ölüm konu kategorilerine odaklanır, özellikle bu kategorilere: dinî ve doğaüstü pratikleri (ağıt, ruh çağırma), halk tıbbı unsurları, sağlık, hastalık ve ölümle (doğal sebepler veya cinayet) ilgili batıl inançlar ve inanışlar. Viziinos nasıl bu kadar yaratıcı bir şekilde, belirli zaman ve yer içinde (Vize - Doğu Trakya, 19. yüzyıl), kendi deneyimlerinden kazandığı folklorik malzemeyi değerlendirmeyi başarıp, klasik ve aşılmaz anlatım sanatının şaheserleri anlatım - otobiyografik malzemesine dönüştürdü? Bu araştırmanın ana sorusudur.
Özet (Çeviri)
This master's dissertation focuses on four short stories written by Georgios Vizyenos, the plots of which take place in Vizye, East Thrace and Istanbul in the end of the 19th century. The writer's lived experiences and a great deal of elements of folklore were imported into the narration of these short stories, in which Vizyenos attempted to make psychographs of himself and his family, whose lives were marked by a constant struggle with disease and death. This is the reason why the research of this dissertation focuses on these three special issues (Health, Disease and Death) and more specifically on the following thematic categories: religious and metaphysical practises, popular medicine, superstitious and irrational beliefs on these issues. The main research question is how Vizyenos succeeded in making such a creative use of the abundant folklore elements and his personal experience in the specific place and time (Vizye, East Thrace, 19th century) and convert it into autobiographic narrations, which have proved to be insurmountable masterpieces of their kind.