Örgütsel sosyalleşme ile örgütsel özdeşleşmenin ilişkisi
The relationship between organizational socialization and organizational identification
- Tez No: 668800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Modern çağ örgütlerinin içinde bulunduğu belirsiz ve karmaşık dış çevre koşullarında, ayakta kalabilmelerinin en büyük dayanağı bünyelerinde, sahip oldukları nitelikli çalışanlarıdır. Diğer bir taraftan ise günümüzün, her şeyin hızla tüketildiği bir dönem olmasının getirdiği olumsuz sonuçlardan birisi de çalışanların iş değiştirme oranlarındaki yüksek artıştır. Örgütler bu şartlarda varlıklarını sürdürebilmek için öncelikle kendi köklerine yeterli önemi verip, köklerini güçlendirmelidir. Bu amaçla örgütlerin atması gereken ilk adım ise itinayla organize ettikleri örgütsel sosyalleşme süreçleri olmalıdır. Örgütler sosyalleşme süreçleriyle yeni çalışanına örgütün işleyiş kurallarını, değerlerini ve kültürünü kazandırarak, onları örgütün etkin bir üyesi konumuna getirirler. Sürekliliği olan örgütsel sosyalleşme sadece yeni çalışan için değil, örgüt içinde yeni bir bölüme ya da yeni bir göreve atanan kıdemli örgüt çalışanı için de uygulanır. Örgütsel sosyalleşme taktiklerinin örgüt tarafından başarılı şekilde sağlanmasıyla örgüt çalışanının örgütteki etkinliği, verimliliği, bağlılığı artarken, daha da ötesinde örgütle bir hissetmesi yani örgütüyle özdeşleşme seviyesi de yükselir. Bu çalışmada örgütsel sosyalleşmenin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi özel bir işletme çalışanları üzerinde değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda örgütsel sosyalleşmenin dört boyutuyla beraber örgütsel özdeşleşme ile pozitif yönde ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmanın son bölümünde bulguların sonuçları açıklanmış ve öneriler ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
For modern era organizations, to survive in the ambiguous and complex external surroundings, having qualified employees in the organization is the biggest support. From another side, one of the negative results of this era's trend of consuming everything very rapidly cause high increase in the numbers of employees' job switching. In these conditions, to continue their existence organizations firstly should make their roots stronger by giving them sufficient importance. To achieve this aim, organizations' first step must be their carefully organized processes of organizational socialization. Through the organizational socialization processes, by making new employees gain the understanding of working conditions, the values and the culture of the organization, organizations transform the new employee to an efficient member. Organizational socialization, as having permanence, is not only for new employees to the organizations, it is also for the seniour employees being transfered to a new department or to a new job in the organization. By the successfull implementation of the organizational socializational tactics, the new employees' efficacy, productivity and commitment levels increase and beyond these increases, these tactics make the employees feel one with their organization and so make them highly identified with their organizations. This study is formed for the evaluation of the relationship between organizational socialization and organizational identification by gathering datas from a private organization's employees. The study found that with its four dimensions, organizational socialization positively related to organizational identification. In the final part, the study's results are explained and some recommendations about the results are provided.