Vücut kitle indeksi ile beslenme bilgi düzeyi, fiziksel aktivite ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body mass indexand nutrition knowledge level, physical activity and eating attitude
- Tez No: 668802
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran bireylerin vücut kitle indeksi ile beslenme bilgi düzeyi, fiziksel aktivite ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışmaya 10.09.2020- 10.11.2020 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran 18-65 yaş arası bireyler dahil edildi. Çalışmamız hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul eden 351 kişiye sosyodemografik sorular içeren anket formu, Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) ve Yeme Tutum Testi (Eating Attitudes Test: EAT-40) (YTT) yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programı ile değerlendirildi. P0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the relationship between body mass index and nutritional knowledge level, physical activity and eating attitude of individuals who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics. Materials and Methods: İndividuals between the ages of 18-65 who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics for any reason between 10.09.2020-10.11.2020 were included in this descriptive crosssectional study. After giving information about our study, a questionnaire containing socio-demographic questions, Adult Nutrition Knowledge Level Scale (YETBID) and Eating Attitude Test (EAT-40) was applied by face to face interview method to the 351 people who accept participating in study. The data collected during the study was evaluated using the SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program. P value of 0,05).