Sabit ortodontik tedavide farklı tekniklerle yapıştırılan braketlerin konum doğruluklarının değerlendirilmesi
The evaluation of the bracket position accuracy bonded with different techniques in fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 668819
  2. Yazar: KÜBRA SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı direkt bonding tekniği ile indirekt bonding tekniğinin temel farklarını ortaya koymak ve yapıştırılan braketlerin konum doğruluklarını değerlendirmektir. Materyal-Metod: Çalışmamıza 30 hasta direkt bonding grubu, 26 hasta indirekt bonding grubu olmak üzere toplam 56 hasta dahil edildi. İndirekt bonding grubu Insignia ve Damon olmak üzere iki alt gruptan oluşmaktadır. Çalışmamızda direkt bonding grubunda 698 diş, indirekt bonding grubunda 618 diş değerlendirildi. Hastaların başlangıç modelleri (T0) ve braketli modelleri (T1) aljinatla elde edildi ve üç boyutlu tarayıcı ile dijital ortama aktarıldı. Dijital ortama aktarılan T0 ve T1 modeller üzerinde Ortoanalyzer analiz programı kullanılarak üç boyutlu ölçümler yapıldı. Bu ölçümler ile braketlerin vertikal, horizontal ve açısal konum doğrulukları karşılaştırıldı. Vertikal konum doğrulukları hem Andrews'un tanımladığı LACC (klinik kronun uzun aksı)'ye göre (klasik metod), hem de indirekt bonding tekniğinde kullanılan Kalange metoduna göre değerlendirildi. Bulgular: Her iki bonding tekniği karşılaştırıldığında horizontal ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p=0,09).
Özet (Çeviri)
Aim: The main objective of this study is to reveal the basic differences between the direct and indirect bonding technique and to evaluate the position accuracy of the bracket placements. Material and Methods: A total of 56 patients were included in our study, 30 patients in the direct bonding group and 26 patients in the indirect bonding group. The indirect bonding group was divided into two subgroups named Insignia and Damon. In our study, 698 teeth in the direct bonding group and 618 teeth in the indirect bonding group were evaluated. The initial models (T0) and the bracket attached models (T1) of the patients were obtained with alginate and transferred to digital media with a three-dimensional scanner. Three dimensional measurements were made using the Orthoanalyzer analysis program on T0 and T1 models. The vertical, horizontal and angular positional accuracies of the bracket placements were compared with these measurements. Vertical position accuracies were evaluated both according to the long axis of clinical crown (LACC, classical method) defined by Andrews and Kalange method used in the indirect bonding applications. Results: When the two bonding techniques were compared, no statistically significant difference was found between the horizontal measurements (p=0,09).