Menopozun kronik periodontitisli hastalarda başlangıç periodontal tedavi sonrası nadph oksidaz düzeylerine etkisi
The effect of menopause on nadph oxidase levels after nonsurgical periodontal treatments on patients with chronic periodontitis
- Tez No: 668823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BOSTANCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Periodontal hastalıklar, patojenik bakterilerin konakçı bağışıklık tepkisini başlatarak diş destek dokusunun tahrip olmasına ve sonrasında diş kaybına yol açabilen kronik enfeksiyöz bir hastalıktır. Lokal, sistemik, çevresel ve genetik faktörleri içeren çok faktörlü etiyolojik faktörlere sahiptir. Menopoz, kadın hayatı içerisinde özel yere sahip olan bir dönemdir. Menopozun vücutta meydana getirdiği fizyolojik değişikliklerle beraber ağız içerisinde de değişiklikler yaptığı bilinmektedir. Birçok çalışmada menopoz dönemi ile periodontal hastalıkların ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışmada amacımız pre-menopoz ve post-menopoz, sağlıklı ve periodontitis hastalarının klinik parametreleri [ plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataçman seviyesi (KAS) ] ve alınan diş eti oluğu sıvısı (DOS) örneklerinde oksidatif stres belirteçlerinden Nadph Oksidaz (NOX-1) seviyelerini değerlendirmektir. Çalışmamıza pre-menopoz periodontitisli 15, post-menopoz periodontitisli 15, pre-menopoz periodontal olarak sağlıklı 15 ve post-menopoz periodontal olarak sağlıklı 15; toplam 60 birey dahil edilmiştir. Hastaların menopoz teşhisini net koyabilmek için hastalardan intravenöz kan alınmış ve serum FSH (Folikul stimule hormon), LH (Luteinleştirici hormon), progesteron ve E2 (ostradiol) hormonları analiz edilmiştir. Hormon sonuçlarına göre FSH hormon seviyeleri 40-60 ıu/l, östradiol seviyeleri 20-22 pg/ml olan pre-menopoz periodontitis grubundan 3, pre-menopoz sağlıklı grubundan 2, post-menopoz periodontitis ve post-menopoz sağlıklı grubundan 1'er hasta perimenopozal dönemde olabileceği için çalışmadan çıkarılmıştır. 53 çalışma grubu hastasının periodontal tedavi öncesi ve sonrası periodontal klinik indeksler; Pİ, Gİ, SCD ve KAS ile DOS örneklerindeki NOX-1 seviyesi enzim bağlı immünosorbent analizi (ELISA) yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are chronic infectious disease in which the pathogenic bacteria initiate the host immune response leading to the destruction of tooth supporting tissue and eventually result in the tooth loss. It has multifactorial etiological factors including local, systemic, environmental and genetic factors. Menopause is a period that has a special place in women's life. It is known that menopause causes changes in the mouth along with the physiological changes it causes in the body. Many studies have examined the relationship between menopause and periodontal diseases. In this study, our aim was to determine the clinical parameters [ plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL) ] and evaluate the levels of Nadph Oxidase (NOX-1) one of the oxidative stress markes, in gingival crevicular fluid (GCF) samples of premenopausal and postmenopausal healthy and periodontitis patients. Our study included pre-menopausal periodontitis 15, post-menopausal periodontitis 15, pre-menopausal periodontally healthy 15 and post-menopausal periodontally healthy 15; a total of 60 individuals were included. In order to make a clear diagnosis of menopause, intravenous blood was taken from the patients and serum FSH (Follicle stimulating hormone), LH (Luteinizing hormone), progesterone and E2 (ostradiol) hormones were analyzed. According to the hormone results, 3 patients from the pre-menopausal periodontitis group, 2 patients from the pre-menopausal healthy group, 1 each from the post-menopausal periodontitis and postmenopause healthy group, whose FSH hormone levels were 40-60 Iu/l and E2 levels were 20-22 pg/ml. It was excluded from the study because it may be in the perimenopausal period. Periodontal clinical indexes of 53 study group patients before and after periodontal treatment; plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD) and clinical attachment level (CAL) and Nadph Oxidase level in DOS samples were evaluated by enzyme-linked immunosorbent analysis (ELISA) method.