Kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğünün renk stabilitesine etkisi
The effect of surface roughness of composite resins on color stability
- Tez No: 668822
- Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM EREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı dört farklı restoratif materyalin yüzey pürüzlülüğünü üç farklı yöntemle incelemek ve pürüzlülüğün renk stabilitesine etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda bir alkasit (Cention N, Ivoclar Vivadent, Schaan), bir nanohibrit kompozit rezin (Filtek Z550, 3M ESPE), bir dual cure bulk-fill kompozit rezin (Fill-Up,Coltene Whaledent) , bir posterior bulk-fill kompozit rezin (Filtek One Bulk Fill, 3M ESPE) olmak üzere 4 farklı restoratif materyal kullanıldı. Teflon kalıplar içerisinde her bir restoratif materyalden 8 mm çapında 4 mm derinliğinde 40'ar adet örnek hazırlandı. Her bir restoratif materyale ait grubun yarısına polisaj işlemi uygulandı, yarısı şeffaf bant ile bitirildi. Bu iki grupta (polisaj ve şeffaf bant) kahvede (Nescafe Gold Classic, Nestle) ve distile suda bekletilmek üzere iki alt gruba ayrıldı. Yüzey pürüzlülüğü (Ra) konvansiyonel profilometre cihazı (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo) ile ölçüldü. Atomik Kuvvet Mikroskobu ve Taramalı Elektron Mikroskobuyla tüm gruplardan birer adet örnek yüzeyi incelendi. Sıvılarda bekletilen örneklerin renk değişim değerleri 1,7,14,21 ve 28. günlerde taşınabilir bir spektrofotometre olan Vita Easyshade Advance (Vita Zahnfabrik) ile ölçüldü. Çalışmamızda kullandığımız tüm restoratif materyallerde kahve, distile suya göre önemli oranda daha fazla renk değişimine neden oldu (p0,05). Polisajlanan grupların Ra değerleri karşılaştırıldığında farklılık önemli bulundu. En yüksek Ra değerini Cention N, en düşük Ra değerini Filtek One Bulk Fill gösterdi. Şeffaf bantla bitirilen örneklerde ise en yüksek Ra değerini Fill-Up, en düşük Ra değerini Z550 gösterdi. Pearson korelasyon analizine göre kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğü ve renklenmeleri arasında doğrusal ilişki bulunmadı. Buna ek olarak profilometre sonuçlarımıza göre kahvenin kompozit materyallerinin pürüzlülüğüne anlamlı bir etkisi olmadı (p>0,05). Elde ettiğimiz veriler değerlendirildiğinde seçtiğimiz kompozit materyallerinin yapısının, kullanılan yöntem ve ekipmanların sonuçları etkilediğini düşünüyoruz. Çalışmamız sınırları içerisinde renk stabilitesini yüzey pürüzlülüğünden çok kompozit rezinin yapısının etkilediğini söyleyebiliriz. Yüzey pürüzlülüğünün renklenmeye etkisini değerlendirmek için farklı yüzey pürüzlülük değerlerine sahip benzer yapıda kompozit rezinleri kullanmanın bu konuda daha aydınlatıcı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the surface roughness of four different restorative materials using three different methods and to evaluate the effect of roughness on the color stability. In our study, four different restorative materials –alcasit (Cention N, Ivoclar Vivadent, Schaan), nanohybrid (Filtek Z550, 3M ESPE), dual cure bulk-fill (Fill-Up, Coltene Whaledent), and posterior bulk-fill (Filtek One Bulk-Fill, 3M ESPE)- were used. 40 specimens from each restorative material were prepared with a diameter of 8 mm and a depth of 4 mm in teflon molds. Half of each restorative material group were polished, while the other halves were finished with a Mylar strip. Both groups (polished and Mylar strip) were also separated into two subgroups to store in coffee (Nescafe Gold Classic, Nestle) and distilled water. Surface roughness (Ra) was measured with a conventional profilometer (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo). Surface of a single specimen from each group was examined with Atomic Force Microscope (AFM) and Scanning Electron Microscope (SEM). The values for discoloration of specimens stored in liquids were measured using a portable spectrophotometer, Vita Easyshade Advance (Vita Zahnfabrik), on days 1, 7, 14, 21, and 28. On all restorative materials used in our study, coffee caused a significantly higher degree of discoloration than distilled water (p0,05). The difference between the Ra values of polished groups was significant. Cention N provided the highest, and Filtek One Bulk-Fill provided the lowest Ra values. As for the specimens finished with Mylar strip, Fill-Up showed the highest, and Z550 showed the lowest Ra values. According to Pearson correlation coefficient, there was no linear correlation between the surface roughness and color change of composite resins. Additionally, according to our profilometer results, coffee had no statistically significant effect on the roughness of composite materials (p>0,05). In light of obtained results, we believe that the structure of composite materials, the methods, and the equipment used in the study affected the results. Within the limits of our research, we can suggest that the structure of the composite resin rather than surface roughness affects color stability. Finally, we think that it might be more useful to use similar composite resins with different surface roughness values in order to evaluate the effect of surface roughness on color change.