Sağlık çalışanlarında iş tatmin düzeyi ile nomofobi ve sosyal medya bağımlılığı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the job satisfaction and nomophobia and social media addiction in healthcare professionals
  1. Tez No: 668824
  2. Yazar: ALİ FURKAN AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Sosyoloji, Family Medicine, Psychiatry, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Sağlık çalışanlarının son yılarda öne çıkan iş tatmin düzeyi ile iş tatminsizliği neden ve sonuçları hakkında yapılmış çalışmalar dikkat çekmeye başlamıştır. Özellikle pandemi dönemi artan iş yükü sebebi ile daha da önemli hale gelen sağlık çalışanlarının iş kaynaklı tatmin düzeyleri araştırmamızda psikolojik sağlık, nomofobi ve sosyal medya bağımlılık durumları açısından ele alınmıştır. Gereç ve yöntem: Gözlemsel (kesitsel) tipte olan çalışma, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 591 sağlık çalışanı ile 15 Eylül 2020-15 Aralık 2020 tarihleri arasında pandemi nedeni ile telefonla görüşülüp online anket yolu ile tamamlanmıştır. Kullanılan anket formunda sosyodemografik bilgiler, Minnesota İş Tatmin Ölçeği, Nomofobi Ölçeği, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve PHQ-9 Psikolojik Sağlık Değerlendirme soruları yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Studies emerged about the level of job satisfaction and job dissatisfaction of healthcare workers in recent years have started to attract attention. In this study, work-related satisfaction levels of healthcare workers, which became more important due to the increased workload, especially during the pandemic period, were discussed in terms of psychological health, nomophobia, and social media addiction. Method: The observational cross-sectional study was completed by telephone interviews and online interviews between 15 September 2020 and 15 December 2020 due to the pandemic with 591 healthcare workers which volunteered to participate at Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. Socio-demographic information Minnesota Job Satisfaction Scale, Nomophobia Scale, Bergen Social Media Addiction Scale and PHQ-9 Psychological Health Assessment were included in the questionnaire form.