Türkiye ve Güney Kore'deki müzik eğitimi yaklaşımlarının insani gelişme endeksi bağlamında incelenmesi ve değerlendirilmesi
Different approaches to music education in Turkey and South Korea: A review and evaluation within the context of the human development index
  1. Tez No: 668840
  2. Yazar: SELİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1980 yılındaki Gayri Safi Milli Hasıla verilerine göre Türkiye'nin Güney Kore'den önde olduğu ancak 1990 yılında Güney Kore'nin Gayri Safi Milli Hasıla ve kişi başına düşen gelirinin Türkiye'nin önüne geçtiği görülmektedir. Güney Kore'nin ekonomik kalkınma anlamında gösterdiği bu başarıda, eğitim reformları ve bu konuda yürütülen kalkınma politikalarının önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma, 1990-2019 yılları arası Türkiye ve Güney Kore'deki zorunlu eğitim programı kapsamında müzik öğretim programlarını, eğitim yaklaşımlarını, ülkelerin ekonomik gelişimini eğitimli insan farkındalığı perspektifinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye ve Güney Kore'nin müzik öğretim programları, müzik eğitimi veren örgün eğitim kurumları, ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve eğitim bakanlıkları bütçe verileri, İnsani Gelişme Endeksi verileri 1990-2019 yılları arasında incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma modeline dayalı ilişkisel tarama deseni kullanılmış olup; durum saptaması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Güney Kore'nin 1997 yılında Türkiye'nin ise 2015 yılında çok yüksek insani gelişmişlik düzeyine ulaştığı, 1990-2019 yılları arasında ise Güney Kore'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, Eğitim Bakanlığı'na ayrılan bütçe ve GSYH'den Eğitim Bakanlığı'na ayrılan bütçe oranı bakımından Türkiye'den daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Güney Kore'nin müzik dersi öğretim programlarını yaratıcı yetenekler yetiştirme, eleştirel düşünme, kendini ifade etme ve estetik bilinç oluşturma kavramları üzerine hazırladığı, Türkiye'nin ise daha çok müziksel kavram, müziksel algı, yaratıcılık, çalma ve söyleme kavramları üzerine hazırladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey was determined to be in a better condition compared to South Korea in accordance with the Gross National Product data as of 1980; however pursuant to the data as of 1990 it was concluded that South Korea has taken precedence over Turkey in terms of Gross National Product and per capita income. Education reforms and development policies are considered to have played a significant role in South Korea's achievements in the field of economic development. This research aims to examine music education curriculums and the educational approaches implemented in Turkey and South Korea within the scope of compulsory education curriculum between 1990-2019 as well as the economic development of countries from the perspective of educated human awareness. Music education curriculums implemented in Turkey and South Korea, formal education institutions offering music education, Gross Domestic Product, budget figures allocated to the Ministries of Education and Human Development Index of two countries between 1990-2019 were examined in line with this purpose. A correlational survey design based on the qualitative research model was used in the study and the current situation was determined and evaluated in this respect. It has been concluded as a result of the research that South Korea and Turkey have achieved very high level of human development in 1997 and in 2015 respectively; however South Korea has taken presence over Turkey in terms of Gross Domestic Product, budget allocated to Ministry of Education and the rate of the budget allocated from GDP to the Ministry of Education between the years 1990-2019. It has further been concluded that South Korea has prepared its music lesson curriculum on the concepts of raising creative abilities, critical thinking, self-expression and aesthetic awareness whereas Turkey's music lesson curriculum was rather structured on concepts like musical notion, musical perception, creativity, playing and singing.