Vergilendirme sürecinde mükellefin savunma hakkı
Taxpayer's right of defense in the taxation process
- Tez No: 668842
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez ile, Türk Vergi Kanunları ile düzenlenen ancak sistematik bir bütünlüğü olmayan mükellef haklarının, vergilendirme sürecinin tamamı ele alınarak uygulama sırasındaki yerlerinin tespit edilerek incelenmesini ve yapılan tespitler sonucu bu haklar ve uygulamalara ilişkin çözüm ve öneriler sunmak amaçlanmıştır.Yöntem olarak Türk Vergi Kanunları, yargı kararları ve vergi uygulamaları ışığında sınıflandırma yöntemi ile vergilendirme sürecinde mükellef hakları yeniden değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada, yürürlükteki mevzuatın günümüzdeki teknolojik gelişmelere rağmen halen uygulanan bazı hükümlerin kaldırılarak, mevcut gelişmelere uygun ve mükellef odaklı yeni düzenlemelerin yapılması gerekliliği, ayrıca Türk Vergi mevzuatında yer alan hususların yargı kararları ışığında gözden geçirilerek güncellenmesi gerekliliği, gerek mükellef açısından gerekse Devletin kamu alacağını tahsil açısından yeni ve hızlı çözüm yöntemlerinin geliştirilmesinin sağlanması gerektiği tespit edilmiştir. Bu bakımdan mükellef odaklı yaklaşımın devamının sağlanarak mükellef haklarının belirli bir sistematik içerisinde açıklanması ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi ile vergi idaresi ve mükellef ilişkileri gelişecek, böylelikle gerek vergi idaresi personellerinin gerekse mükelleflerin vergilendirme sürecinde daha bilinçli ve duyarlı hareket etmeleri sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine and examine the taxpayer rights, which are regulated by the Turkish Tax Laws, but do not have a systematic integrity, during the implementation by considering the whole taxation process, and to provide solutions and suggestions regarding these rights and applications as a result of the determinations made. As a method, taxpayer rights were re-evaluated in the taxation process with the classification in the light of Turkish Tax Laws, judicial decisions and tax practices. As a result of the thesis it has been found respectively: its necessity to make new taxpayer-oriented regulations in accordance with the current developments by removing some provisions of the current legislation, which are still applied despite the technological developments of today, In addition, it was determined that the issues in the Turkish tax legislation should be reviewed and updated in the light of judicial decisions, and new and rapid solution methods should be developed in terms of both the taxpayer and the state's public receivables. In this respect, by ensuring the continuation of the taxpayer-oriented approach and by explaining the taxpayer rights within a certain systematic and raising the awareness of the society on this issue, the tax administration and taxpayer relations will develop, thus, it will be ensured that both tax administration personnel and taxpayers act more consciously and sensitively in the taxation process.