Okul öncesi dönem çocuklarının medya kullanımında anne baba aracılığı
Parental mediation in preschool children's media use
  1. Tez No: 668915
  2. Yazar: NUR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada; 36-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının medya kullanımı hakkında ebeveynlerin düşünceleri ve aracılık davranışlarının ebeveynin cinsiyeti, yaşı, eğitim durumu, çocuğun yaşı, cinsiyeti değişkenleriyle farklılaşıp farklılaşmadığını ve anne babanın düşünceleri ve davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kars İl'inde devlete bağlı anaokullarında ve anasınıflarında 36-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının anne babalarından oluşmuştur. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması olarak yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama aracı anne, babalar ve çocukların sosyo demografik özelliklerini ve medya kullanım bilgilerini edinmeye yönelik bilgi formu, anne, babaların çocuklarının medya kullanımındaki düşünceleri ölçen“Okul Öncesi Medya Düşünce Formu”ve davranışlarını ölçen“Okul Öncesi Medya Aracılığı Davranış Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında medya seçimi, aktif aracılık ve kısıtlayıcı aracılığın ebeveyninin yaşına göre, medyanın seçiminin ayrıca çocuğun yaşına göre farklılaştığı görülmektedir. Medya seçimi ile medya etkisi, aktif aracılık ve kısıtlayıcı aracılık ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Aktif aracılık ile kısıtlayıcı aracılık arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpuse of this study was to determine whether the parents' thoughts and mediation behaviors of 36-72 month preschool children about the use of media differ with the variables of the parents' gender, age, educational status, child's age and gender, and the relationship between parents' thoughts and behaviors. The study group of the research consisted of the parents of 36-72 month old preschool children who attend the state schools in Kars in the 2018-2019 academic year. The research was conducted as a survey research, one of the quantitative research methods. The data collection tool of the study was used to collect the socio-demographic characteristics and media usage information of mothers or fathers and children,“The Preschool Media Thought Form”, which measures mothers and fathers' opinions and“The Preschool Media Mediation Form”that measures parents behavior about their children media usege. Considering the findings of the study, it is seen that media selection, active mediation and restrictive mediation differ according to the age of the parents, and the choice of media also differ according to the age of the child. A positive and significant relationship was found between media selection and media influence, active mediation, and restrictive mediation. And also a positive significant relationship has emerged between active mediation and restrictive mediation.