Sulu çözeltiden malachite green gideriminde elektrokoagülasyon yönteminin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of the electrocoagulation method to remove green malacite from water solution
  1. Tez No: 668953
  2. Yazar: KEMAL SALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAVERDİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada sentetik olarak hazırlanan sulu çözelti içindeki Malachite Green boyarmaddesinin, elektrokoagülasyon yöntemi ile giderimi araştırılmıştır. Çalışmada elektrokoagülasyonun yönteminin giderim verimine etki eden başlangıç boyarmadde konsantrasyonu, elektrolit miktarı, karıştırma hızı, akım yoğunluğu, elektroliz süresi, pH değeri ve elektrotlar arası mesafe parametreleri incelenmiştir. Deneyler oda sıcaklığında ve 250 ml' lik çözeltiler ile gerçekleştirilmiş olup optimizasyon çalışmaları sonucunda optimum parametreler başlangıç boyarmadde konsantrasyonu 200 mg/L, elektrolit miktarı 150 mg/L, karıştırma hızı 100 rpm, akım yoğunluğu 8 mA/cm2, pH 4.5 değerinde, elektrotlar arası mesafe 1 cm ve elektroliz süresi 20 dk olarak bulunmuştur. Optimum koşullarda %93,6 renk giderim verimi ve %37,5 KOİ giderimi elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar Malachite Green boyarmaddesinin gideriminde elektrokoagülasyon yönteminin etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of Malachite Green dyestuff in synthetically prepared aqueous solution by electrocoagulation method was investigated. In this study, starting dyestuff concentration, electrolyte, amount, mixing speed, current density, electrolysis time, pH value and distance between electrodes parameters which affect the removal efficiency of electrocoagulation method were investigated. Experiments were carried out at room temperature and 250 mL solutions. Optimal parameters of the initial dyes were 200 mg/L, electrolyte amount 150 mg/L, mixing speed 100 rpm, current density 8 mA/cm2, pH value 4.5, distance between the electrodes was 1 cm and electrolysis was 20 min. %93.6 color removal and %37,5 COD removal efficiency was obtained with these conditions. The results obtained in tihs study showed that electrocoagulation method can bu used effectively fort he removal of Malachite Green dyestuff.