Replenishment and lateral transshipment decisions in multi-period and multi-location inventory systems
Çok dönemli ve çok konumlu envanter sistemlerinde depodan ikmal ve yanal aktarım kararları
- Tez No: 668983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKÇE BAYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
En uygun envanter seviyesini belirleme sorunu, sistem karlılığını doğrudan etkiler ve uzun süredir araştırılmaktadır. Bu çalışmada, en uygun envanter kararlarını elde etmek için; çok ürünlü, çok konumlu envanter sistemi birden çok dönem için optimize edilmiştir. Talep dağılımının bilinmediği kabul edilerek oluşturulan matematiksel modelde, talep dağılımı random forest metodu sayesinde oluşturulmuştur. Stok adedinin sıfıra düşmesi durumunda karşılanamayan talep kaybedilir. İlk analizler, matematiksel modelde kullanılan senaryo sayısı artışını test etmiştir, artan senaryo sayısı talepteki değişkenliği daha iyi yansıttığı için sistemin daha istikrarlı ve daha iyi sonuç vermesini sağlamıştır. Ek olarak, önerilen model, farklı envanter seviyesi senaryolarında test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda envanter seviyesinin sistem performansı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Analizler, iki aşamalı olarak sürdürülmüştür. İlk olarak, sistemin ikmal kararları ile birlikte yanal aktarmaya izin verdiği düşünülmektedir. Daha sonra sistemin yalnızca ikmal kararlarına izin verdiği varsayılır. Sistemin ikmal kararlarına ek olarak yanal aktarım kararı vermesi sistemde toplam kayıp satış tutarını azaltırken, envanter taşıma seviyesini artırmıştır. Farklı envanter seviyesi analizlerinden sonra sistemin sipariş kararı alma sıklığı için kullanılan strateji test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda dinamik ve statik izleme stratejilerinin arasında önemli bir fark olduğu görülmüştür. Tahmin modellerinde random forest methoduna ek olarak, kayan ortalama ve örneklem ortalama yaklaşımı yöntemleri kullanılmıştır. Sistemler kullandıkları tahmin modellerine göre karşılaştırıldığında, rassal orman metodunun daha yüksek performans sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inventory management has been researched for many years in the literature. The problem of determining the optimal inventory level directly affects the profitability of the systems. This thesis proposes an optimization framework for multi-item, multi-location inventory management systems to obtain optimal inventory levels for multiple periods. The distribution of demand is unknown, it is estimated based on the probabilities generated by a random forest. Backlog is not allowed, demand is lost in case of stock-out. The first analyses conclude that as the scenario number considered in the mathematical model increases, the system stabilizes and performs better due to the consideration of variation in demand. To evaluate the robustness of the model, the suggested linear programming model is tested on different inventory level cases and it is concluded that inventory cases have important effect on objective values of the system. The analyses are constructed on two systems with different management strategies: firstly, the system is considered to allow lateral transshipment along with the replenishment, then the system is assumed to allow only replenishment decisions. It is concluded that allowing transshipment decisions improve the lost sales of the system. After the case analyses, objective value distribution for scenarios are analyzed to evaluate the robustness of the proposed method. Finally, the periodic review strategy is tested and it is concluded that there is a significant difference between the systems with periodic review and single review strategy. In addition to the prediction methods used in the case analyses, smart MA is introduced and the analyses show that it is a powerful prediction method for the simulated system.