Kardiyak cerrahi sonrasında görülen diyafram elevasyonu
Diaphragmatic elevation after cardiac surgical procedures
  1. Tez No: 668984
  2. Yazar: İSA CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL LEVENT BİRİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Diyafram elevasyonu kardiyak cerrahi sonrasında azımsanmayacak sıklıkta görülebilen bir patolojidir. Bu çalışmada kardiyak cerrahi sonrası görülen diyafram elevasyonlarının sıklığını, prognozunu ve bu patolojiyi oluşturan olası nedenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, hastanemizde kardiyak cerrahi uygulanan ardışık 915 hastanın verilerinin retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların preoperatif ve postoperatif PAAG'leri incelenmiştir. Diyafram elevasyonu saptanan hastalar ile saptanmayan hastaların perioperatif ve postoperatif özellikleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Tüm hasta grubunda diyafram elevasyonu (DE) insidansı %11,14 olarak saptandı. Kontrollerde hastaların %85'inde bu patolojinin 12 ay içerisinde düzeldiği görüldü. DE gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında mekanik ventilasyon süresi, YBÜ süresi, hastane yatış süresi ve hastane mortalitesi açısından anlamlı fark saptanmadı. DE olan hastalar arasındaki KOAH'lı hastalarda, DE olmayan KOAH'lı hastalara göre daha uzun mekanik ventilasyon süresi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Diaphragmatic elevation is an underestimated post-cardiac surgery complication. The aim of this study is to determine the incidence, prognosis and causes of diaphragmatic elevation after cardiac surgery. Patients and methods: This study carried out with 915 consecutive patients whose data retrospectively collected from the medical records. Patients' preoperative and postoperative chest X-rays examined. The patients who had a diaphragmatic elevation compared to those who didn't in terms of perioperative and postoperative characteristics. Results: The incidence of diaphragmatic elevation is found to be %11,14. In the follow-ups, it is observed that 85% of patients with diaphragmatic elevation had recovered within the 12 months. In terms of mechanical ventilation time, ICU time, hospitalization period and hospital mortality there was no difference between the patients who had an diaphragmatic elevation and the patients who did not. Patients with COPD and diaphragmatic elevation, were found to have a longer mechanical ventilation time compared to patients who had COPD but didn't have diaphragmatic elevation.