Evde sağlık hizmeti alan hastalara bakım verenlerde bakım yükü ve yaşam doyumu
Caregiver burden and life satisfaction in the careers of healtcare at home
- Tez No: 668982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Evde sağlık hizmeti bireylerin fonksiyonlarını arttırmak, bağımsız yaşamasını sağlamak, hastaların evde kalmasını ve dolayısıyla hastaneye veya uzun süreli bakım merkezlerine yatışlarının engellenmesini amaçlamaktadır. Evde sağlık hizmeti alan hastaların bakım verenleri yaşam kalitesinin, yaşam doyumunun azalması ve depresyon gibi negatif etkilere maruz kalabilmektedir. Çalışmamızda evde sağlık hizmeti alan hastaların ve bakım verenlerin değerlendirilmesi, bakım verenlerde bakım yükünün ölçülmesi, bakım yükü ile yaşam doyumunun arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem 01.02.020-01.10.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nde evde sağlık hizmeti alan 133 hastanın bakım vereni ve 133 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların sosyo-demografik özellikleri sorgulandı. Bakım yükünün ölçülmesinde Zarit Bakım veren Yükü Ölçeği (ZBYÖ) kullanıldı. Hem bakım verenler hem de kontrol grubunun yaşam doyumu“Yaşam Doyum Ölçeği, (YDÖ)”ile değerlendirildi. İstatiksel analizler SPSS 15.0 (Chicago, ABD) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Korelasyon analizlerinde Spearman korelasyon analizi uygulandı. p< 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular Bakım verenlerin yaş ortalaması 52,5 ± 10,5 yıl, kontrol grubunun 51,2 ± 9,9 yıldı.
Özet (Çeviri)
Home health care is a system of care provided by skilled practitioners to patients in their homes under the direction of a physician. The goals of home health care services are to help individuals to improve function, live with greater independence, and to assist the patient to remain at home, avoiding hospitalization or admission to long-term care institutions. Caregivers of patients receiving home healthcare services may experience negative effects such as a decrease in quality of life, life satisfaction and depression. In our study, it was aimed to evaluate the caregivers and patients who receive home healthcare services, to measure the care burden in caregivers, and to determine the relationship between caregiver burden and life satisfaction. Material and methods Our cross-sectional design study was carried out with the caregivers of 133 patients who received home health care and 133 healthy controls. Only women were included in the study. Sociodemographic characteristics of all participants were questioned. The care-related characteristics of the caregivers were evaluated. Zaritt Caregiver Burden Scale (ZCBS) was used to measure caregiver burden. Life satisfaction was evaluated with“Satisfaction with Life Scale”(SWLS) in both caregivers and control groups. Results The average age of the caregivers was 52.5 ± 10.5 years, and that of the control group was 51.2 ± 9.9 years.