Edebî miras turizmi destinasyon imajı ilişkisi: Aşiyan Müzesi örneği
The relationship between literary tourism destination image: The case of Aşiyan Museum
- Tez No: 669009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı edebî miras turizmi ile algılanan destinasyon imajına arasındaki ilişkiyi edebî miras turizmine katılan ziyaretçiler bağlamında incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve anket tekniği ile veriler elde edilmiştir. Araştırmada ilk olarak araştırmanın değişkenlerini oluşturan kavramlar hakkında literatür taraması yapılarak kuramsal alt yapı ortaya konulmuştur. Sonrasında, konuyla ilgili olarak anket tekniği kullanılarak edebî miras turizmine katılan ziyaretçilerin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın evreni olarak İstanbul'da bulunan ve Tevfik Fikret'in Evi olan Aşiyan Müzesi'ni ziyaret eden turistler seçilmiştir. Evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 202 katılımcıya anket uygulanmıştır. Katılımcıların ankete ilişkin görüşleri yüzde, sıklık ve aritmetik ortalama değerleri kontrol edilerek çözümlenmiştir. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi amacıyla Korelasyon Analizi, katılımcıların görüşleri arasındaki farklılıkların tespiti için ise t-testi ve Varyans Analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ziyaretçilerin edebî miras turizmine katılımları yazarların eserlerini yazdıkları ve yaşadıkları yerleri merak etmeleri ile ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca ziyaretçilerin edebî eserlere ve kişiliklere olan ilgisinin edebî miras turizmine katılmada motivasyonu arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between literary heritage tourism and perceived destination image in the context of visitors participating in literary heritage tourism. The quantitative research method was used in the research and the data were obtained with the survey technique. In the research, firstly, the theoretical structure was revealed by scanning the literature about the concepts that constitute the variables of the research. Afterwards, the opinions of the visitors participating in literary heritage tourism were taken by using the questionnaire technique. The tourists who visited the Aşiyan Museum, which is the home of Tevfik Fikret and located in Istanbul, were selected as the population of the study. A survey conducted with 202 participants that were selected by convenience sampling method. Participants' responses were analyzed by checking the percentage, frequency and arithmetic mean values. Correlation Analysis was used to determine the relationship between the research variables, and the t-test and Variance Analysis were used to determine the differences between the participants' opinions. According to the findings, it was understood that the participation of the visitors in literary heritage tourism was related to the authors' writing their works and wondering where they lived. In addition, it has also been determined that the interest of visitors to literary works and personalities increases the motivation to participate in literary heritage tourism.