Parotis bezi kitlelerinde B-MOd sonografi, renkli Doppler sonografi, sonoelastografi bulguları ile histopatoloji sonucunun karşılaştırılması
Comparison of histopathology results with b-mod sonography, color doppler sonography, sonoelastography findings in parotid gland masses
- Tez No: 669008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH AKŞAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı parotis bezi kitlelerinde B-mod sonografi,renkli Doppler sonografi,sonoelastografi bulgularını inceleyerek WT ve PA kendi aralarında ayrıca bunları benign gruba alarak malign tümör grubu ile karşılaştırmada tanısal performansını histopatolojik bulgular referans alınarak ortaya koymaktır. Çalışmamıza 63 hastadan 66 parotis kitlesi dahil edildi. Tüm hastaların histopatolojik örnekleme öncesi yapılan B-mod sonografi, renkli Doppler sonografi, sonoelastografi verileri retrospektif olarak tarandı. B-mod US ile parotis kitlelerinin ekojenitesi, şekli, boyutu, kist içeriği,kontürü,sınır düzeni ve uzun kısa aks oranı değerlendirildi.Renkli Doppler incelemesinde vaskülarite paterni (periferik,santral,karma) ve vaskülarite zenginliği 0'dan 3'e kadar 4 ayrı skor vererek değerlendirildi. Virtual touch tissue imaging quantification kullanılarak yapılan SWE incelemesinde doku sertliğini gösteren kantitatif değerler 4 ayrı noktadan alınan SWV maksimum değerlerinin SWV ortalama değerleri ölçüldü. Yarı kantitatif elastografi değerleri ES4 indeksine göre 1'den 4'e kadar sertlik skoru verilerek ölçüldü. Diagnostik performans ise ROC analizi ile değerlendirildi. En iyi eşik değerler Youden indeks ile belirlendi. Benign grupların kendi aralarında ve malign grupla ayrımında histopatolojik tanı referans standart olarak belirlendi. Histopatolojik olarak 50 benign (26 PA, 24 WT), 16 malign parotis bezi kitlesi saptandı. B-mod inceleme ile şekil, kist içeriği, sınır düzeni ve uzun kısaaks oranı istatiksel olarak anlamlı idi. Kontür ve ekojenite bulguları istatiksel olarak anlamsızdı. Uzun kısa aks oranı ortalamaları; WT 1,88±0,36, PA 1,38±0,21, malign tümör 1,71±0,48 idi (p=001). Renkli Doppler incelemede kanlanma paterni istatiksel olarak anlamlı idi, buna göre santral ağırlıklı karma kanlanma paterni WT'de daha sık iken diğer gruplarda periferik kanlanma sık idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to examine the findings of B-mode sonography, color Doppler sonography, sonoelastography in parotid gland masses and to reveal the diagnostic performance of WT and PA among themselves by taking them into the benign group and comparing them with malignant tumor group by reference to histoatological findings.Our study included a mass of 66 parotid gland from 63 patients. B-mode sonography, color Doppler sonography, sonoelastography data performed before histopatological sampling of all patients were retrospectively scanned.With B-mod US, the ecogenity, shape, size, cyst content, contour, bourder pattern and long short axis rate of parotid masses were evaluated. In the color Doppler study, vascularity paternity (peripheral, central, mixed) and vascularity richness were evaluated by giving 4 separate scores from 0 to 3.In the SWE examination conducted using virtual touch tissue imaging quantification, quantative values indicating tissue stiffness and SWV mean values of SWV maximum values taken from 4 different points were measured.Semi-cantitative elastography values were measured by giving a hardness score from 1 to 4 according to the ES4 index.Diagnostic performance was evaluated by ROC analysis. Histopatological diagnosis was determined as the reference standard in the separation of benign groups among themselves and with the malignant group. Histoatologically, 50 benign (26 PA,24 WT) and 16 malignant parotid gland mass were detected. Shape, cyst content, bourder and long short axis ratio were statistically significant in mass diagnosis with B-mode examination. Contour and ecogenity findings were not statistically significant. Long short axis ratio averages; WT was 1,88±0,36, PA was 1,38±0,21, malignant tumor was 1,71± 0,48 (p=001). In the color doppler examination, the Doppler pattern was statistically significant, accordingly, the central-weighted mixed blood pattern was more common in the WT, while peripheral blood pattern was frequent in other groups. Statistical analysis based on vascular richness was meaningless in terms of distinction.