Astım hastalarının sağlık okuryazarlık düzeyinin astım kontrolüne etkisi
The effect of level of health literacy in asthma control of asthma patients
- Tez No: 669015
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Astım, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı karmaşık bir hastalıktır. Ülkemizde astım hastalarının büyük çoğunluğunu, koruyucu hekimlik hizmetlerini az kullanan kontrolsüz hastalar oluşturmaktadır. Astım tedavisinde hedef, astım kontrolünün tam olarak sağlanmasına yöneliktir. Ancak birçok faktörün etki ettiği bu karmaşık hastalığın kontrol altına alınabilmesi için hastanın hastalık yönetiminde aktif rol alması gerekir. Sağlık okuryazarlığı, sağlığın korunması ve sürdürülmesi için bir bireyin sağlık bilgisine ulaşma, anlama ve kullanma becerisidir. Astım kontrolünde kişilerin sağlık okuryazarlık düzeyi oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışmada, astımlı hastaların sağlık okuryazarlık (SOY) düzeyinin astım kontrolüne etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne 01.06.2020-30.11.2020 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri yaştaki, en az dört aydır astım tanısı almış olan 112 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) ve Astım Kontrol Testi (AKT) uygulanmıştır. Veriler SPSS 23.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Asthma is a complex disease with genetic and environmental factors. The majority of patients with asthma in our country are poorly controlled with underutilization of preventine services. The goal of the treatment in asthma is to ensure the complete control of asthma. However, patient's active role is mandatory in disease management to control this complex disease influenced by many factors. Health literacy is the ability to Access, understand and use an individual's health knowledge for health promotion and prevention. The level of health literacy of the patient is very important in asthma control. In this study, the effect of level of health literacy (HL) on asthma control in patients with asthma was studied. Material and Method: In our study, 112 patients aged 18 and over admitting to Cukurova University Faculty of Medicine Department of Pulmonary Diseases Outpatient Clinic 01.06.2020-30.11.2020 with diagnoses for asthma for at least four months were included. Sociodemographic Data Questionnare, Turkish Health Literacy Scale-32 and Asthma Control Test (ACT) were completed by patients. Data was analysed with SPSS 23.0 statistical package program.