Hukuk devleti ilkesi çerçevesinde idari yargı kararlarının uygulanması
Implementation of administrative judicial decisions within the framework of the state governed by rule of law
  1. Tez No: 669016
  2. Yazar: BERK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Hukuk devleti, hukuk kurallarının bilinebilir olduğu, devletin, kendi koymuş olduğu bu kurallara uymakla yükümlü olduğu ve keyfi faaliyetlerden kaçındığı devlettir. İdari yargı kararlarının yerine getirilmesi hukuk devletinin bir gereğidir. Anayasa'nın 138. maddesinde yasama, yürütme ve idarenin mahkeme kararlarına uymakla yükümlü oldukları düzenlenmektedir. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddesinde idarenin yargı kararlarını gecikmeksizin uygulaması ve bu sürenin otuz günü geçmemesi düzenlenmektedir. Çalışmamızda idarenin, idari yargı kararlarını yerine getirme yükümlülüğü ve bununla ilgili konular hukuk devleti ilkesi çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
State governed by rule of law (Rechtsstaat, Êtat de Droit) is the state that laws can be known and the state is responsible for obedience to their own laws and refrains from arbitraries. The complying with judicial decision by the administration shall be a requirement of the rule of law. Article 138 of the Turkish Constitution lays down that the legislature, the executive and the administration shall comply with court decisions. Article 28 of the Administrative Jurisdiction Procedure Law No. 2577 lays down that the administration to execute judicial decisions without delay and this period shall not exceed thirty days. In our study, the liability of the administration to execute administrative judicial decisions and related issues are discussed within the framework of the state governed by rule of law.