Hipertrofik kardiyomiyopati (HKMP) hastalarında beta-1 adrenoreseptör gen polimorfizminin sıklığı miyokardiyal fibrozis ile ilişkisi ve prognostik önemi
The frequency of beta-1 adrenoreceptor gene polymophism, its relationship with myocardial fibrosis and prognostic importance in patients with hypertrophic cardiomyopathy (HCMP)
- Tez No: 669047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaçlar: Hipertrofik kardiyomiyopati (HKMP) tedavisinde beta-bloker ilaçlar ilk basamaktır. Amacımız beta-1 gen polimorfizminin HKMP hastalarında sıklığını, fibrozis ile ilişkisini ve klinik önemini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2018-2021 yılları arasında HKMP tanısı konulan hastalar dahil edildi. Hastalardan alınan kan örneklerinde beta-1 reseptörlerindeki 49. pozisyondaki serin-glisin ve 389. pozisyondaki arginin-glisin aminoasit varyasyonu araştırıldı. Her polimorfizm kendi içinde analiz edildi. Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme ile miyokardial fibrozis miktarı araştırıldı. Başlangıç ve beta-bloker tedavi sonrası kalp hızı ve fonksiyonel kapasiteleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 147 HKMP hastası prospektif olarak alındı. Ortalama takip süresi 25.6 aydı. Hastalarda 49. Pozisyondaki serin aminoasit homozigotluğu %72.1, 289. Konumdaki arginin aminoasit homozigotluğu %42.2 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Beta-blocker drugs are the first-line therapy in hypertrophic cardiomyopathy (HCM). Our purpose was to investigate the frequency of beta-1 gene polymorphism and its relationship with fibrosis and clinical significance in patients with HCM. Materials and Methods: We included patients with a diagnosis of HCM between 2018 and 2021. We search for the two following variations in beta-1 receptors; serin-glycine variation in position 49 and arginine-glycine variation in position 389. Both polymorphisms were analysed separately. Myocardial fibrosis was determined using cardiac magnetic resonance imaging. Initial and post-treatment heart rate and patients' functional class was recorded. Results: We prospectively enrolled 147 patients. The mean follow-up duration was 25.6 months.