BIM'e geçiş süreçlerinde anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların incelenmesi
- Tez No: 669048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇAKICI ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mimarlık, mühendislik ve yapı endüstrisinde daha başarılı projelerin oluşturulması, yapım projelerinin gerçekleştirilmesi sırasında yaşanan değişikliklerin ve problemlerin hızlı çözülmesi amacıyla; teknolojinin de yardımıyla 'Yapı bilgi modelleme' (BIM) geliştirilmiştir. BIM farklı yazılım ve donanımların birlikte kullanılmasıyla, proje ürünlerinin iki değil üç boyutlu oluşturulduğu, proje katılımcıları arasındaki işbirliğini ve bilgi paylaşımını arttıran, sağladığı işbirliği sayesinde süreç içerisindeki hata oranını azaltan, zaman ve maliyet açısından kar sağlayan, yapının fikir aşamasından yıkım aşamasına kadar varlığını sürdüren bir süreç ve sistem olarak tanımlanabilmektedir. Yapım projelerinde yaşanan anlaşmazlıkların çözülmesi, projenin çalışma planlanına uygun olarak tamamlanmasına bağlıdır. Yapı endüstrisi çok disiplinli bir yapıya sahiptir. Proje paydaşları, projeyi belirlenen kalite ve sürede, belirtilen maliyette tamamlamayı hedeflemektedirler. Belirlenen hedefler tamamlanırken katılımcılar arasında anlaşmazlıklar ve uyuşmazlıklar görülebilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında öncelikle, yapı endüstrisinde karşılaşılan anlaşmazlık ve uyuşmazlıklara dair literatür çalışmaları yapılmıştır. Yapı bilgi modelleme ve geleneksel çizim süreci ile, aynı proje teslime hazır hale getirilmiştir. Sistemlerin avantajları her aşamada karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda, yapı endüstrisinde karşılaşılan problemlere yapı bilgi modelleme sisteminin sunduğu olumlu çözümler incelenmiştir. İncelemeler sonucunda 'BIM'in kullanım alanlarını ve sayısını arttırmak amacı ile önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
'Building information modeling' (BIM) was developed with the help of technology because in order to create more successful projects in the architecture, engineering and construction industry and to solve the changes and problems experienced during the implementation of construction projects quickly. Bim can be defined as a process and system in which project products are created in three dimensions, not two, increasing cooperation and information sharing between project participants, reducing the problem rate in the process thanks to the cooperation it provides, profiting in terms of time and cost, and continuing to exist from the idea stage of the structure to the demolition stage. Resolving disputes in construction projects depends on the completion of the project in accordance with the work plan. The building industry has a multidisciplinary structure. Project Participants aim to complete the project at the specified cost in the specified quality and time. Disagreements and disputes can be seen between the participants when completing the specified objectives. Within the scope of this thesis study, literature studies were carried out on disagreements and disputes encountered in the building industry.A project becomes ready for delivery with building information modelling and traditional drawing. The advantages of the systems are compared at every stage.As a result of the comparisons, positive solutions offered by the building information modeling system to the problems encountered in the building industry were examined. As a result of the reviews, recommendations were made in order to increase the usage areas and number of BIMs.