17-4 PH paslanmaz çeliğinin frezelenmesinde kesici takım uç radyüsü, kesme formunun ve kesme parametrelerinin kesme kuvveti, yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınmasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cutting tool cutting form, nose radius and cutting parameters on cutting force, surface roughness and tool wear in milling of 17-4 PH stainless steel
  1. Tez No: 669057
  2. Yazar: NURETTİN BULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 17-4 PH paslanmaz çeliğinin frezelenmesinde kesici takım kesme formları, kesici takım uç radyüsleri ile işleme parametrelerinin kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınması üzerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. İşleme parametreleri olarak üç farklı kesme hızı (70, 140, 210 m/dak) üç farklı ilerleme hızı (0,06, 0,09, 0,12 mm/dev) ve sabit kesme derinliği (1 mm) alınmıştır. Deneylerde iki farklı kesme formu (M – ML) ve iki farklı uç radyüsü (0,4 – 0,8 mm) kesici uçlar kullanılmıştır. Talaş kaldırma sırasında oluşan kesme sıcaklığı, kesme kuvvetleri, işlenmiş yüzeylerin yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınması değerleri ölçülmüş elde edilen veriler deneysel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda ML formlu kesici takımlar ile M formlu takımlara göre genel olarak %19 oranında daha düşük kesme kuvvetleri ölçülürken, 0,4 mm uç radyüslü kesici takımlar ile 0,8 mm uç radyüslü kesici takımlara göre genel olarak %16 oranında daha düşük kesme kuvvetleri ölçülmüştür. Kesme kuvvetleri bütün kesici takımlar için genel olarak kesme hızının artması ile azalmış, ilerleme hızının artması ile de artmıştır. Kesme hızlarının ve ilerleme hızlarının artması ile kesme sıcaklıkları bütün kesici takımlar için artmıştır. En düşük kesme sıcaklıkları 0,4 mm uç radyüslü, ML kesme formlu kesici takımlar ile ölçülmüştür. Yüzey pürüzlülüğü kesme hızının artması ile azalmış, ilerleme hızının artması ile de artmıştır. En düşük yüzey pürüzlülüğü 0,8 mm uç radyüslü, ML kesme formlu kesici takımlar ile elde edilmiştir. ML formlu kesici takımlar ile M formlu kesici takımlara göre genel olarak %16 oranında daha düşük takım aşınması oluştuğu tespit edilirken, 0,4 mm uç radyüslü kesici takımlar ile 0,8 mm uç radyüslü kesici takımlara göre genel olarak %8 oranında daha düşük takım aşınması oluştuğu tespit edilmiştir. Kesme hızı ve ilerleme hızının artması ile takım aşınması artmış, talaş hacminin artması ile de takım aşınması artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cutting tool cutting forms, cutting tool tip radius and machining parameters on cutting forces, surface roughness and tool wear were investigated experimentally in milling 17-4 PH stainless steel. Three different cutting speeds (70, 140, 210 m/min), three different feed rates (0.06, 0.09, 0.12 mm/rev) and constant cutting depth (1 mm) were taken as machining parameters. In the experiments, two different cutting forms (M-ML) and two different tip radius (0.4 - 0.8 mm) inserts were used. Cutting temperature, cutting forces, surface roughness of machined surfaces and tool wear values were measured during chip removal, and the obtained data were evaluated experimentally. As a result of the experiments, 19% lower cutting forces are tools with 0.4 mm tip radius are 16% lower cutting forces compared to cutting tools with 0.8 mm tip radius. measured. Cutting forces decreased with increasing cutting speed and increased with increasing feed rate for all cutting tools. Cutting temperatures increased for all cutting tools with increasing cutting speeds and feeds. The lowest cutting temperatures were measured with cutting tools ML cutting form with 0.4 mm tip radius. Surface roughness decreased with increasing cutting speed and increased with increasing feed rate. The lowest surface roughness was obtained with ML cutting form cutting tools with 0.8 mm tip radius. While ML-shaped cutting tools have been found to have 16% lower tool wear compared to M-shaped cutting tools, with 0.4 mm tip radius cutting tools, 8% lower tool wear than cutting tools with 0.8mm tip radius. has been found to occur. Tool wear increased with the increase in cutting speed and feed rate, and tool wear increased with the increase in chip volume.